nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

PAP

dodane 06.06.2014 11:31

Maracana na Mazurach

W Gierłoży na Mazurach otwarto w czwartek miniaturę słynnego stadionu Maracana, który będzie główną areną piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii.

Mazurski obiekt jest 150 razy mniejszy od oryginału, ale ma te same proporcje i szczegóły architektoniczne.

Kopia stadionu z Rio de Janeiro ma być turystyczną atrakcją parku rozrywki Mazurolandia w Gierłoży pod Kętrzynem. Według twórców jest to jedyna w Polsce miniatura tego obiektu. Brazylijski stadion został odtworzony w skali 1:150 i zajmuje powierzchnię 12 m kw.

Przy budowie ministadionu starano się wiernie odwzorować detale pierwowzoru. Zachowano proporcje obiektu, wzory architektoniczne i kolorystykę. Najpierw powstał szkielet stadionu z trybunami, potem nakryto go tworzywem imitującym dach. W oryginale budowla o eliptycznym kształcie wspiera się na 60 filarach umieszczonych w kształcie litery "Y".

Maracana jest dziewiątym stadionem prezentowanym w Mazurolandii. Od trzech lat można tam oglądać miniatury aren sportowych EURO 2012 - Stadion Narodowy w Warszawie, gdańską PGE Arenę, stadiony we Wrocławiu i Poznaniu, Stadion Olimpijski w Kijowie, Donbas Arenę w Doniecku, Lwów Arenę i Stadion Metalist w Charkowie. W parku miniatur odtworzono również kilkadziesiąt zabytkowych budowli Warmii i Mazur oraz pobliską Kwaterę Główną Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione