nasze media Najnowszy numer MGN 05/2020

PAP

dodane 06.06.2014 11:31

Maracana na Mazurach

W Gierłoży na Mazurach otwarto w czwartek miniaturę słynnego stadionu Maracana, który będzie główną areną piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii.

Mazurski obiekt jest 150 razy mniejszy od oryginału, ale ma te same proporcje i szczegóły architektoniczne.

Kopia stadionu z Rio de Janeiro ma być turystyczną atrakcją parku rozrywki Mazurolandia w Gierłoży pod Kętrzynem. Według twórców jest to jedyna w Polsce miniatura tego obiektu. Brazylijski stadion został odtworzony w skali 1:150 i zajmuje powierzchnię 12 m kw.

Przy budowie ministadionu starano się wiernie odwzorować detale pierwowzoru. Zachowano proporcje obiektu, wzory architektoniczne i kolorystykę. Najpierw powstał szkielet stadionu z trybunami, potem nakryto go tworzywem imitującym dach. W oryginale budowla o eliptycznym kształcie wspiera się na 60 filarach umieszczonych w kształcie litery "Y".

Maracana jest dziewiątym stadionem prezentowanym w Mazurolandii. Od trzech lat można tam oglądać miniatury aren sportowych EURO 2012 - Stadion Narodowy w Warszawie, gdańską PGE Arenę, stadiony we Wrocławiu i Poznaniu, Stadion Olimpijski w Kijowie, Donbas Arenę w Doniecku, Lwów Arenę i Stadion Metalist w Charkowie. W parku miniatur odtworzono również kilkadziesiąt zabytkowych budowli Warmii i Mazur oraz pobliską Kwaterę Główną Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione