nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PAP/p

dodane 10.12.2012 14:56

Polska studentka odebrała Nobla

Polska studentka znalazła się w grupie przedstawicieli Unii Europejskiej, które odebrały pokojową nagrodę Nobla.

Mowa o 21-letniej Ilonie Zielkowskiej z Sępólna Krajeńskiego (woj. kujawsko-pomorskie). Studentkę politologii wybrano do delegacji w drodze konkursu dla dzieci i młodzieży z UE.
Konkurs polegał na opisaniu, w języku angielskim i maksymalnie 120 znakach, tego "co znaczy dla ciebie pokój w Europie?". Udział w nim wzięło 5,4 tys. osób z 33 państw, a Polka startowała w najliczniej obsadzonej kategorii wiekowej 18-24 lata, mając 2,3 tys. konkurentów.

Studentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim przyznała, że długo zastanawiała się nad ułożeniem odpowiedzi na tak postawione pytanie. Ostatecznie zdecydowała się na porównanie pokoju do powietrza, którego potrzebę ludzie dostrzegają dopiero, gdy go braknie.

"Moja propozycja w tłumaczeniu na język polski brzmiałaby tak: Pokój w Europie jest jak powietrze; to mieszanina, która pozwala żyć, dająca przestrzeń, by rozwijać skrzydła. Pokój w Europie dla nas, młodych Europejczyków jest czymś tak podstawowym jak powietrze, że przestaliśmy w ogóle zaprzątać sobie głowy jego obecnością. Szybko jednak zauważylibyśmy jego brak. Bez pokoju stracilibyśmy swoje osobowości, umarli jak bez powietrza" - powiedziała Zielkowska.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie. Nagroda ok. 8 mln koron szwedzkich, czyli ponad 900 tys. euro, ma zostać przeznacza na programy mające na celu wsparcie dzieci będących ofiarami wojen.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione