nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

PAP

dodane 02.04.2012 08:00

Chcą pobić rekord dla Jana Pawła II

9665 długości 25-metrowego basenu, czyli tyle, ile dni trwał pontyfikat papieża Jana Pawła II, zamierzają przepłynąć uczestnicy wyjątkowego maratonu pływackiego, który w poniedziałek wieczorem, w 7. rocznicę śmierci papieża, rozpocznie się w Rudzie Śląskiej.

Pierwsza osoba wskoczy do basenu dokładnie o godz. 21:37, czyli w godzinę śmierci papieża-Polaka. Przepłynięcie zaplanowanego dystansu - mimo że będzie odbywać się równocześnie na kilku torach - może według organizatorów potrwać około 15 godzin. Jeżeli te plany powiodą się, rudzcy pływacy mają szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

Do sukcesu niecodziennego przedsięwzięcia może przyczynić się każdy, kto nie boi się wejść do wody i komu bliska była osoba Jana Pawła II. Wystarczy wygrzebać z szafy kostium kąpielowy i wziąć udział w sztafecie pływackiej ku pamięci Karola Wojtyły - zachęcają organizatorzy.

"Inicjatywa jest dość nietypowa, bo nietypowa była też postać Jana Pawła II. Papież był wielkim miłośnikiem sportu. Nie tylko kibicował sportowcom, ale sam czynnie uprawiał wiele dyscyplin. Myślę, że forma memoriału ku pamięci Ojca Świętego doskonale współgra z jego osobowością" - powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Pomysłodawcą rudzkiej sztafety jest Stowarzyszenie "Olimpiady Specjalne Polska - Śląskie". Honorowy patronat nad rudzką sztafetą pływacką objął metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

Maraton pływacki odbędzie się na basenie przy ul. Chryzantem 10. Sztafeta będzie odbywała się na kilku torach jednocześnie. Według szacunków, nawet przy takim rozwiązaniu może ona potrwać około 15 godzin. Uczestnicy będą mieli do pokonania prawie 242 km.

Aby wziąć udział w sztafecie nie trzeba być zawodowcem. Do uczestnictwa w memoriale mogą zgłaszać się zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy zorganizowane. Każdy z pływaków może zadeklarować pokonanie tylu długości basenu, na ile pozwala mu jego kondycja.

Rudzka sztafeta pływacka ku pamięci błogosławionego Jana Pawła II wystartuje po raz pierwszy. Nie jest to jednak jedyne przedsięwzięcie upamiętniające postać Karola Wojtyły, które organizowane jest w Rudzie Śląskiej. Tradycją stała się już sztafeta biegowa z Rudy Śląskiej do Wadowic, której ideą jest upamiętnienie pontyfikatu papieża - Polaka. W tym roku maratończycy pobiegną już po raz ósmy - jak zwykle 16 października, czyli dokładnie w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża.

« 1 »