nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 24.01.2012 08:58

Laura samotnie opłynęła świat

Pochodząca z Holandii 16-letnia Laura Dekker jest najmłodszą nastolatką w historii, która samotnie opłynęła świat. W niedzielę powitano ją w porcie St Maarten na karaibskiej wyspie o tej samej nazwie, skąd wyruszyła rok temu, 20 stycznia.

Żeglowała jachtem „Guppy” długości 11,5 m. Jej pomysłowi sprzeciwiały się początkowo holenderskie władze argumentując, że podróż może zaszkodzić emocjonalnemu i społecznemu rozwojowi niepełnoletniej. Dekker spełniła pewne warunki, zaliczając kurs pierwszej pomocy i zobowiązując się do kontynuowania nauki zaocznie

Jednak z powodu burzy, niebezpiecznych raf lub braku zasięgu internetu kilka razy nie odrobiła zadania domowego w terminie, co spowodowało, że jej rodzice byli ciągani po urzędach.

Księga Rekordów Guinnessa zdecydowała, że nie uzna tego wyczynu, by nie sprawiać wrażenia, że zachęca naśladowców. Usunięta została też cała kategoria „najmłodszych żeglarzy”.

Dekker urodziła się u wybrzeży Nowej Zelandii na jachcie w czasie podróży dookoła świata, którą odbywała jej matka. Żeglowania uczyła się razem z chodzeniem. W wieku sześciu lat samodzielnie pływała na łódce po jeziorze, a mając 13 wyprawiła się z Holandii do Anglii. 20 września tego roku skończy 17 lat.

Na St Maarten (fr. Saint-Martin; niderl. Sint Maarten) przybyło sporo dziennikarzy, w większości amerykańskich. Laura Dekker zostanie przyjęta przez najwyższe władze tej autonomicznej wysepki, jednej z części dawnego terytorium holenderskich Antyli.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..