nasze media Mały Gość 04/2024

KAI/p

dodane 05.01.2011 09:15

1,5 tysiąca dzieci w Orszaku Trzech Króli


Po raz trzeci w Warszawie przejdzie 6 stycznia Orszak Trzech Króli. W tym roku okoliczności przemarszu są wyjątkowe – po raz pierwszy od 50 lat będzie to w Polsce dzień wolny od pracy. Orszak przejdzie nową trasą i weźmie w nim udział 1,5 tysiąca dzieci oraz około 20 tysięcy uczestników, którym zostaną rozdane korony.

Orszak zacznie formować się 6 stycznia przed godziną 12 na Placu Zamkowym. W południe zostanie odmówiona modlitwa „Anioł Pański” pod przewodnictwem arcybiskupa warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Następnie uczestnicy orszaku podążą za Trzema Królami ulicami Krakowskie Przemieście oraz Królewską do stajenki betlejemskiej ustawionej na Placu Piłsudskiego.

W skład orszaku wejdą uczniowie i harcerze przebrani za świtę Trzech Króli – chłopcy jako rycerze oraz dziewczęta jako damy dworu. Trzej Królowie symbolizują trzy kontynenty – Europę, Azję oraz Afrykę, dlatego strojom dzieci również przypisano trzy barwy – odpowiednio czerwony (Europa), Azja (zielony) oraz Afryka (niebieski). Ponadto, o ich przynależności do odpowiedniego orszaku będą świadczyć atrybuty charakterystyczne dla danego kontynentu. W orszaku znajdą się również żywe zwierzęta – od swojskich, podhalańskich owiec po egzotyczne wielbłądy.

Trasa przemarszu to prawie półtora kilometra, której pokonanie zajmie około godziny. Po drodze na uczestników czekać będzie wiele atrakcyjnych, pasjonujących wydarzeń, m.in. walka diabłów z aniołami, odwiedziny w „Republice Przyjemności”, w której zmierzający do Betlejem będą na wiele sposobów kuszeni do porzucenia orszaku, wizyta na dworze Heroda. Na placu Piłsudskiego orszak uroczyście pokłoni się Świętej Rodzinie. Po tym wydarzeniu rozpocznie się koncert kolęd.

Dla wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do orszaku przygotowano 20 tys. kolorowych koron do włożenia na głowę oraz taką samą ilość śpiewników – podczas przemarszu orszaku zawsze rozbrzmiewają kolędy. Wydarzenie przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do radosnego i wspólnego przeżywania święta Trzech Króli – między innymi poprzez wspólne śpiewanie. Ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny – wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą zbierali pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

Dotychczas orszak odbywał się w niedzielę poprzedzającą święto Trzech Króli na wąskich uliczkach Starego Miasta, teraz wyruszy 6 stycznia z Placu Zamkowego w kierunku Placu Piłsudskiego. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole dla chłopców „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”.

Orszaki Trzech Króli odbędą się 6 stycznia także m.in. w Poznaniu, Toruniu, Krakowie, Szczecinie i Gdańsku.
« 1 »