nasze media Mały Gość 04/2024

kai/p

dodane 02.06.2009 09:53

Ewangelia w języku teatru


Teatr to znakomite narzędzie integracji i ewangelizacji – uważa bielski kapłan ks. Jacek Gracz, który napisał i zrealizował wspólnie z teatralnym zespołem parafialnym kolejne oryginalne przedstawienie. W sztuce „Pięć dukatów” grają młodzi aktorzy z ponad czterdziestoosobowej grupy Memento działającej przed parafii św. Jana Chrzciciela w Komorowicach, dzielnicy Bielska-Białej.

To czwarty dramat w dorobku twórczym ks. Gracza. Jak sam przyznaje, tym razem inspiracją były ewangeliczne słowa Jezusa: „jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą”.
„Postanowiłem napisać dramat, który będzie opowiadał o tym, jakie są konsekwencje niestosowania tych słów w swoim życiu i dlaczego warto pamiętać o wcielaniu ich na co dzień” – mówi ksiądz, zaznaczając, że w przedstawieniu jest rola dla każdego z młodocianych członków teatralnego zespołu.

Członkowie Memento pracują razem od ponad czterech lata. Mają w swym dorobku m.in. klasyczne przedstawienia Moliera, Fredry oraz a nawet sztukę „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły.

Ks. Gracz nie ma wątpliwości, że język teatru otwiera przed uczniami gimnazjów i szkoły średniej nowe, zaskakujące możliwości. „Okazuje się, że jest to doskonały sposób gromadzenia młodzieży i przekazywania im pewnych wartości. Kiedy młodzieży ma zrobić, coś takiego jak choćby teatr, to się mocno integruje: i ze sobą i z Kościołem”
Akcja najnowszej sztuki ks. Gracza, łączącej elementy komedii i dramatu, dzieje się w pewnym mieście, w którym obowiązki prezydenta przejmuje jego zastępca. Analiza bezwzględnych rządów polityka, narzucającego surowe prawo i jednocześnie samemu nie stosującego się do niego, jest pretekstem do ukazania całego wachlarza reakcji i zachowań bohaterów sztuki.

Urodzony w Rabce 45-letni duchowny napisał i zrealizował także trzy inne sztuki: „Wigilia”, „Droga krzyża” i „Złośnica”.
« 1 »