nasze media Mały Gość 04/2024

Tygodnik Powszechny/k

dodane 21.10.2008 09:45

Gospel w Krakowie

W Krakowie od 18 do 26 października trwa Festiwal 7xGospel – wydarzenie muzyczne i duchowe.

Muzyka Gospel gości w Krakowie od dziewięciu lat. Obecnie do Krakowa na festiwal zjeżdżają chóry z wielu krajów – nawet czarne amerykańskie – żeby zobaczyć, jak biali Słowianie przeżywają ich muzykę.

Obecnie w Polsce odbywa się rokrocznie ponad 20 różnych warsztatów gospel, które gromadzą od 50 aż do 850 a nawet 1000 uczestników.

Działa około 50 chórów, a większość z nich powstała jako wynik warsztatów czy spotkań z innymi chórami.

Nagrywane są płyty, a o popularności tego gatunku świadczyć może fakt, że media i festiwale coraz częściej zatrudniają chóry do muzycznej oprawy wydarzeń. Muzyka i jej przesłanie dotyka tysięcy ludzi.

Muzyka gospel popularność zaczęła zdobywać w zeszłym stuleciu. Do Niemiec przynieśli ją czarni amerykańscy żołnierze stacjonujący w bazach wojskowych ówczesnego RFN. Latynoski gospel jest znaczącą częścią produkcji muzycznej w Ameryce Łacińskiej. Powstała też wersja żydowska czyli »kosher gospel«, a dzisiaj nawet Japończycy śpiewają i tańczą na scenie w długich kolorowych strojach.

Co w tej muzyce może fascynować Polaka?

Brat Łukasz, franciszkanin i solista tłumaczy: – Uwielbienie rodzi się najpierw w sercu, potem człowiek wybucha radością, skacze, tańczy jak Dawid i z powrotem dochodzi do tej ciszy. Współczesny świat jest rozkrzyczany; myślę, że ta żarliwa entuzjastyczna muzyka może doprowadzić, jeśli nie do poznania Boga, to przynajmniej do refleksji, do ciszy i miejsca spotkania.

W Polsce dzięki udziałowi w warsztatach gospel setki ludzi wzięło do ręki Pismo święte i zaczęło je czytać na poważnie.

Brat Łukasz: – W gospel dotykamy żywego Słowa. W ten sposób możemy trafić do setek ludzi, którzy będą mogli zetknąć się z żywą Ewangelią. Pamiętam takie rekolekcje, kiedy stałem na kazalnicy i czułem, że nic nie trafia, aż wziąłem psalm 23 i go zarapowałem...

Źródła muzyki gospel to czarne kościoły amerykańskie i ich liturgia. Jej rozwój jest związany z ekspresją wiary. Podobnie u nas – zaczynają powstawać polskie utwory gospel, a chóry istnieją często przy jakimś kościele lub same zaczynają tworzyć swoistą, często ekumeniczną wspólnotę chrześcijańską, której głównym wyrazem jest śpiew.

Można powiedzieć, że – dzięki Bogu – jedynym podziałem, jaki istnieje w muzyce gospel jest podział na harmonię trzy-cztero głosową.

Nie spodziewajmy się siedzieć na koncercie gospel. Żywioł muzyki porwie nas, zostaniemy wciągnięci w misterium uwielbienia, będziemy wraz z chórem klaskać, śpiewać i podnosić ręce. Nawet język angielski nie będzie żadną barierą.


« 1 »