nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/k

dodane 23.04.2007 11:11

Wskutek palenia co 3 sek. umiera jeden człowiek

Papierosy są naprawdę bardzo groźne - alarmował na konferencji prasowej w Warszawie prof. Witold Zatoński ze stołecznego Centrum Onkologii.

Zabijają miliony osób, wywołując ciężkie choroby. Nałogowym palaczom skracają życie o wiele lat. Ludzie palący papierosy są poważnie chorzy i wymagają pomocy lekarza. Ich choroba to zespół uzależnienia od tytoniu (ZUT).

Co 8 sekund wskutek palenia papierosów na świecie umiera jeden człowiek. Z kolei co 1 minutę na świecie wypalanych jest ponad 10 milionów papierosów.

Papierosy pali ok. miliarda mężczyzn i 250 milionów kobiet. Od 1900 roku zabiły one ok. miliarda osób. Ludzie ci umarli z powodu chorób rozwijających się w wyniku inhalowania papierosowego dymu.

W Polsce papierosy pali obecnie 9 milionów osób.

Palacze popadają w nałóg, bo traktują nikotynę jako źródło przyjemności. Nikotyna uruchamia w mózgu proces uwalniania się substancji chemicznej o nazwie dopamina. Uwalnianie się dopaminy powoduje uczucie przyjemności i euforii - tłumaczył profesor.

Jednak uwalnianie dopaminy powoduje tylko krótkotrwałe uczucie przyjemności. Potem stężenie dopaminy w mózgu spada i palacz zaczyna odczuwać brak przyjemności. W efekcie sięga po kolejnego papierosa. Z procesu palenia robi się "błędne koło".

Podczas palenia, wdychany dym z papierosa kieruje się drogami oddechowymi do płuc, a nikotyna przedostaje się następnie do krwioobiegu. Po kilku sekundach dostarczana jest do milionów neuronów w centralnym układzie nerwowym. W śródmózgowiu nikotyna łączy się z tzw. receptorami nikotynowymi.

Kiedy człowiek odczuwa głód nikotynowy, nie może się skoncentrować, denerwuje się. Jest całkowicie we władzy nałogu i dalej się truje.

W dymie papierosowym zawartych jest ponad 4 tys. związków chemicznych - ostrzegał prof. Zatoński.

Chemikalia te docierają do najgłębszych tkanek organizmu, uszkadzają narządy i wpływają negatywnie na procesy życiowe. Palenie papierosów wywołuje ponad 50 chorób, w tym raka płuc i choroby układu krążenia, uniemożliwiające normalną pracę serca.

Samo "odstawienie" papierosów to jeszcze nie koniec problemów. W wyniku zaprzestania podawania uzależnionemu nikotyny, czyli systematycznych dawek "przyjemności", "zszokowany" organizm palacza źle reaguje.

Takie negatywne objawy, mogą utrzymywać się przez kilka tygodni od momentu odstawienia papierosów. Człowiek jest wówczas rozdrażniony, ma problemy z koncentracją, ze snem i odczuwa zwiększony apetyt - co niekiedy prowadzi do tycia.

Dlatego łatwiej i bezpieczniej jest rzucać palenie pod okiem lekarza. Lekarze mogą na przykład zapisać palaczowi lekarstwa, które ułatwią walkę z nałogiem.

W Warszawie poradnie udzielające pomocy w procesie rzucania palenia funkcjonują w Centrum Onkologii (CO) przy ul. Roentgena. Porady można tam zasięgnąć na 2 sposoby: telefonicznie, pod numerem 0-801-108-108, i osobiście.

Porady te są w CO bezpłatne - także organizowane tam indywidualne spotkania palaczy z lekarzem i psychologiem. Aby umówić się na takie bezpłatne spotkanie, należy wcześniej zamówić wizytę telefonicznie. Dzwonić można od poniedziałku do piątku, najlepiej w godzinach 16.00-18.00, pod numer: (022) 643 92 34.

« 1 »