nasze media Mały Gość 04/2024

KAI/k

dodane 15.03.2007 10:11

Papież o św. Ignacym Antiocheńskim

Na głębokie dążenie św. Ignacego Antiocheńskiego do zjednoczenia z Chrystusem i życia w Nim wskazywał w środę papież Benedykt XVI omawiając podczas audiencji generalnej postać jednego z pierwszych biskupów rodzącego się Kościoła.(...)

Benedykt XVI przypomniał, że św. Ignacy był trzecim biskupem Antiochii (która obecnie znajduje się w Turcji), od roku 70 do 107. To w Antiochii uczniowie Jezusa po raz pierwszy zostali nazwani chrześcijanami. Z "Historii kościelnej" Euzebiusza z Cezarei dowiadujemy się, że Ignacy z powodu świadectwa, jakie dawał o Chrystusie, został skazany na pożarcie przez dzikie zwierzęta. Miało się to dokonać w Rzymie. Eskortowany z Antiochii do stolicy imperium, na miejscach postojów kontynuował swoje apostolskie dzieło, nauczając i pisząc listy do Kościołów w Efezie, w Magnezji, Kalii, Filadelfii i Smyrnie.

Świetym Ignacym kierowało głębokie dążenie do zjednoczenia z Chrystusem i życia w Nim. Św. Ignacy podkreślał znaczenie braterskiej jedności.(...) Często powtarzał, że Bóg jest jednością, a jedność, którą powinni realizować chrześcijanie, nie jest niczym innym jak naśladowaniem jedności Boga.(...)

Św. Ignacy Antiocheński zdaniem Ojca Świętego zaprasza także dzisiejszych wiernych do utożsamienia się z Chrystusem, do naśladowania Go i poświęcenia się służbie Kościołowi i światu. "Kieruję do was to samo życzenie: miłujcie jeden drugiego sercem niepodzielnym. Mój duch ofiaruje się na ofiarę za was. (...) W Chrystusie bądźcie bez plamy" - zakończył Benedykt XVI cytując fragment jednego z listów św. Ignacego.

« 1 »