Dziś święto św. Jakuba Apostoła
Hiszpania, Camino, 09 i 10..2019. Camino, do Santiago de Compostela Agata Combik /Foto Gość

Dziś święto św. Jakuba Apostoła

Brak komentarzy: 0

Joanna  Kojda Joanna Kojda

publikacja 25.07.2025 09:31

Jest on patronem pielgrzymów. Zwłaszcza tych ruszających na camino.

Jakub, syn Zebedeusza i brat Jana Apostoła, urodził się w Betsaidzie. Był świadkiem głównych cudów Jezusa. Na rozkaz Heroda został ścięty mieczem około roku 44. Odbiera wielką cześć w Compostelli w Hiszpanii, gdzie się znajduje sławny kościół pod jego wezwaniem.

Do jego grobu w Santiago de Compostela pieszo pielgrzymują ludzie z całego świata. Camino to najbardziej popularny szlak w Europie.

Trasy św. Jakuba znaleźć można także w Polsce – niektóre łączą się ze szlakami prowadzącymi do Santiago. Pielgrzymów prowadzą do celu żółte strzałki.

Symbolem Camino na całym świecie jest żółta muszla na niebieskim tle. Prawdziwą muszlę przyczepioną do plecaka zauważymy u pielgrzymów idących do Santiago. Do plecaka podróżnicy obowiązkowo pakują też paszport pielgrzyma uprawniający do noclegów w tzw. albergach (schroniskach) czy zniżek w niektórych sklepach i restauracjach.

Pielgrzymi pozdrawiają się słowami: „Buen camino!”. Polskie Drogi Świętego Jakuba powstały już w średniowieczu, ale popularne stały się na nowo dopiero kilkanaście lat temu. Gdzie można je znaleźć? Na camino.net.pl, a poniżej prezentujemy najdłuższe polskie trasy.

Niektóre polskie Drogi Świętego Jakuba:

☻Camino Polaco, czyli Droga Polska (650 km) – zaczyna się w Ogrodnikach na granicy polsko-litewskiej, a kończy w Trzemesznej na granicy Kujaw i Wielkopolski. Prowadzi przez Suwalszczyznę, Warmię, Mazury, Pojezierze Bartnickie, Pomorze Nadwiślańskie.

☻Via Regia, czyli Droga Królewska (918 km) – zaczyna się w Korczowej na granicy polsko-ukraińskiej lub w Medyce, a kończy w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku. Prowadzi przez Podkarpacie, Małopolskę, Górny i Dolny Śląsk. Polski odcinek drogi wiodącej do Hiszpanii łączy się ze szlakiem niemieckim.

☻Pomorska Droga św. Jakuba (ok. 720 km) – nawiązuje do traktu, który kiedyś rozpoczynał się w Królewcu (dziś wschodnia Litwa). Polski odcinek zaczyna się w Braniewie na Warmii i przez Szczecin prowadzi do Świnoujścia. Tam szlak łączy się z niemieckim i przechodzi w główne szlaki prowadzące do Santiago. ☻

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.