Cud na Księżycu
Jakub Szymczuk/FotoGość

Cud na Księżycu

Brak komentarzy: 0

pap/as

PAP

publikacja 27.02.2024 10:25

Japoński lądownik, który w styczniu jako pierwszy w historii precyzyjnie wylądował na Księżycu, wznowił komunikację z Ziemią

"Zeszłej nocy wysłano polecenie do SLIM i otrzymano odpowiedź, co potwierdza, że SLIM pomyślnie przetrwał noc na powierzchni Księżyca, zachowując jednocześnie możliwości komunikacyjne!" – poinformowała z entuzjazmem japońska agencja kosmiczna JAXA we wpisie na platformie X. Zespół mówi o "cudzie", ponieważ pojazd nie został zaprojektowany do przetrwania nocy księżycowej, podczas której temperatury sięgają minus 170 st. C.

JAXA wcześniej zwracała uwagę, że SLIM nie został zaprojektowany do przetrwania ekstremalnych warunków dwutygodniowej nocy księżycowej.

Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu w sobotę 20 stycznia. Choć główny cel misji, tj. precyzyjne lądowanie, został osiągnięty, okazało się, że ogniwa słoneczne maszyny zwróciły się pod niewłaściwym kątem i nie generowały prądu, co stawiało kolejne cele misji pod znakiem zapytania.

Jednak SLIM odzyskał zasilanie osiem dni później wraz ze zmianą kierunku padania promieni słonecznych. Przez kilka dni gromadził dane geologiczne ze skał księżycowych, po czym pod koniec stycznia powrócił do stanu hibernacji, aby przeczekać noc księżycową.

Gdy temperatura spadnie, agencja planuje potwierdzić funkcjonalność lądownika, w tym kamery zdolnej do obserwacji minerałów na Księżycu. Ma ona pomóc w znalezieniu wskazówek dotyczących pochodzenia Księżyca poprzez porównanie składu mineralnego skał księżycowych z ziemskimi.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.