nasze media Mały Gość 04/2024

Aś/PAP

dodane 10.08.2022 11:27

Barszcz atakuje

Znów pojawiły się miejsca gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego. Ta groźna roślina mylona jest często z barszczem zwyczajnym i koprem włoskim.

Występujący na terenie całej Polski parzący barszcz Sosnowskiego, najczęściej rośnie wzdłuż rzek, na skarpach rowów, obrzeżach pól i lasów oraz łąkach i pastwiskach. Czasami jednak może się pojawić również w pobliżu chodników, ścieżek rowerowych, w miejscach ogólnodostępnych.

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce. Zetknięcie z nią jest szczególnie niebezpieczne w upalne dni. W jej soku i olejkach eterycznych występują substancje toksyczne, które pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. Dodatkowo może powodować podrażnienia górnych dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy oraz zapalenie spojówek.

Roślina została sprowadzona do Polski z Kaukazu w czasach PRL. Początkowo ze względu na duże i szybkie przyrosty uprawiany był jako roślina pastewna i źródło taniej paszy dla bydła. W związku z tym masowo wprowadzano ją do uprawy w PGR-ach. Z czasem jednak wyszły na jaw jej wady. Mięso i mleko krów karmionych barszczem pachniało kumaryną; barszcz ranił wymiona krów, a spożycie zielonki powodowało oparzenia przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunki.

Barszcz Sosnowskiego jest dość łatwo rozpoznać m.in. ze względu na jego duże rozmiary. Może osiągać do 3-4 metrów wysokości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..