Na szlaku Wisły
PAP/Piotr Polak

Na szlaku Wisły

Brak komentarzy: 0

publikacja 09.08.2022 09:08

Zawichost - tu Wisła kończy bieg górny i zaczyna bieg środkowy

Historia Zawichostu sięga średniowiecza. Kiedyś było to niewielkie miasto. Niektórzy twierdzą, że jest niedoceniane przez turystów, dlatego zachęcamy, by na przykład przy okazji wycieczki do Sandomierza zatrzymać się w tym miejscu podczas wakacyjnych wojaży, zwiedzić zabytki i spojrzeć na Wisłę, która w Zawichoście kończy bieg górny i zaczyna środkowy. Miasto położone jest na lewym brzegu, na wzniesieniu, skąd rozciąga się piękny widok na królową polskich rzek.
Od dawna nazwa miejscowości znana jest słuchaczom Polskiego Radia, bo codziennie z Zawichostu podawany jest komunikat o poziomie wód na Wiśle. Kiedyś pracownik nadzoru wodnego odczytywał dane i przez telefon stacjonarny podawał informację do Warszawy. Do tej pory zachował się zabytkowy wodowskaz, służący do oznaczania poziomu wody.
Prawa miejskie otrzymał Zawichost w XIII wieku. W średniowieczu był to ważny punkt na szlaku handlowym. Kazimierz Wielki zbudował tu zamek, o którym dowiadujemy się z kronik. Są natomiast w tym niewielkim miasteczku aż cztery zabytkowe kościoły, które można zwiedzić i pomodlić się. Warto też wiedzieć, że miasto to było pierwszym miejscem, gdzie zamieszkały siostry klaryski sprowadzone do Polski z Włoch przez bł. Salomeę, córkę Leszka Białego, księcia krakowskiego.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.