Św. Wojciech
Św. Wojciech
Ilustracja Stanisława Samostrzelnika, „Zywoty arcybiskupów gnieźnieńskich” Jana Długosza
Autor zdjęcia nieznany (PD)

Św. Wojciech - buntownik z wyboru

Komentarzy: 8

Andrzej Babuchowski

GOSC.PL

publikacja 24.04.2023 07:23

Dziś uroczystość św. Wojciecha - patrona Polski i wielkiego Europejczyka.

Dziś, gdy w słowach Europa, Europejczyk, europejski, powtarzanych aż do znudzenia, dostrzegamy głównie sens polityczno-gospodarczy, z mroku dziejów wyłania się postać przypominająca o znacznie głębszym wymiarze europejskości. W 1997 roku obchodziliśmy uroczyście 1000. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Wojciecha - misjonarza, biskupa, zakonnika, uczonego, poety. Był przyjacielem zarówno cesarza, jak i ludzi ubogich, pokrzywdzonych.

Chluba narodu
Urodzony około roku 956 w miejscowości Libice we wschodnich Czechach, w siedzibie książęcego rodu Sławnikowiców, już jako mały chłopiec miał szczęście trafić na wybitnego protektora. Właśnie w Libicach w roku 961 zatrzymał się na krótko biskup Adalbert, który jedenaście lat później, jako arcybiskup Magdeburga, przyjmował u siebie Wojciecha, rozpoczynającego w stolicy Saksonii swoją zagraniczną, dziś powiedzielibyśmy: europejską edukację.

Magdeburg był wówczas bardzo silnym ośrodkiem kultury: oprócz szkoły klasztornej istniała tam elitarna szkoła biskupia, w której kształciło się młode pokolenie książąt słowiańskich z ziem położonych po prawej stronie Łaby. Arcybiskup troskliwie zaopiekował się Wojciechem, dał mu na bierzmowanie swoje imię i dlatego w wielu miejscach Europy Zachodniej chluba czeskiego rodu czczona jest pod obco dla nas brzmiącym imieniem Adalbert.

Ambitne plany
Późniejszy patron Czech, Polski i Węgier żył w czasach nazywanych przez historyków epoką renesansu ottońskiego, od imienia cesarza Ottona III, który zamierzał odbudować dawną potęgę rzymskiego imperium, opartą jednak na fundamencie wiary chrześcijańskiej. Otton gotów był porzucić dotychczasową ekspansywną politykę Cesarstwa Niemieckiego na rzecz utworzenia uniwersalistycznej federacji samodzielnych państw, uznających autorytet rzymskiego cesarza oraz papieża. Obok rzeszy niemieckiej istniały już bowiem nowe organizmy państwowe, które potrafiły obronić swoją suwerenność. Główne natchnienie dla swoich idei Otton III czerpał przede wszystkim ze słynnego dzieła św. Augustyna "O Państwie Bożym".

Z ambitnymi planami cesarza zbiegły się wielkie ruchy reformatorskie w Kościele. Szczególną rolę odegrało opactwo Benedyktynów w Cluny. W czasie licznych wędrówek po Europie św. Wojciech spotkał się m.in. z opatem Cluny, Majolem, oraz biskupem Gerardem z Tuluzy, czołowymi przedstawicielami reformy monastycznej. Pod ich wpływem przyjął ascezę jako najdoskonalszą drogę do osiągnięcia zbawienia wiecznego. Z Italii do Pragi wrócił niemal jak prawdziwy mnich, tyle że w biskupich szatach, do katedry zaś na wzgórzu hradczańskim wkraczał boso, z opuszczoną głową, nie zważając na entuzjastyczne powitania tłumu.

Rozmawiali do późna
- Jak wytłumaczyć - zastanawia się prof. Paweł Strzelczyk - ogromną siłę oddziaływania Wojciecha na niemal wszystkich, z którymi się spotykał? Na Ottona III, Stefana Wielkiego, Bolesława Chrobrego, a w gruncie rzeczy chyba także na Bolesława II czeskiego? I próbuje odpowiedzieć: - Wojciech oddziaływał na współczesnych przede wszystkim siłą charakteru i tymi cechami, które wówczas były rzadkością, zwłaszcza w sferach, z których Wojciech się wywodził i wśród których się obracał.

Przyjaźń między św. Wojciechem a cesarzem trwała aż do męczeńskiej śmierci Sławnikowica, i była bardzo głęboka. Otton odwiedzał Wojciecha już wcześniej, gdy ten przebywał w Rzymie, w benedyktyńskim klasztorze św. Aleksego. Jak piszą biografowie, również w czasie pobytu młodego biskupa w Moguncji cesarz poświęcał mu wiele czasu. Rozmawiali ze sobą niemal codziennie, do późna w nocy, o zaletach życia zakonnego, o chrześcijańskiej pokorze i marności dóbr doczesnych. Marzycielska i żarliwa natura Ottona skłonna była do mistycyzmu. Zdarzały się chwile, że odkładał koronę, zdejmował szaty i siadał u stóp braci mnichów, aby uczyć się od nich skromności i pokory. Marzył o zjednoczeniu Europy, a jednocześnie miał świadomość znikomości ziemskich potęg.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
  • trydent
    30.04.2019 08:04
    JAK TO DZIŚ ? sw Wojciecha jest przecież 23go kwietnia! posoborowie sobie zmienia święta jak chce w zależności od tego jak komu pasuje?
  • Gość
    30.04.2019 09:08
    Uroczystość została przeniesiona na dziś ze względu na to, że 23 kwietnia trwała oktawa wielkanocna, która swoją rangą stoi wyżej od wspomnienia św. Wojciecha. Choć też nie jestem zwolennikiem przenoszenia i nie podoba mi się to.
  • gość
    30.04.2019 09:15
    Litania do Świętego Wojciecha – Patrona i Opiekuna Polski
    Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
    Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
    Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
    Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.
    Duchy Święty Boże, zmiłuj się nad nami.
    Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
    Święta Maryjo, módl się za nami.
    Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami.
    Święta Panno nad Pannami, módl się za nami.
    Święty Wojciechu, módl się za nami.
    Święty Wojciechu, wiernie Boga się trzymający, …
    Święty Wojciechu, chwało Krzyża świętego,
    Święty Wojciechu, czcicielu Najświętszego Sakramentu,
    Święty Wojciechu, opiekunie Kościoła Gnieźnieńskiego,
    Święty Wojciechu, ozdobo swojego i naszego narodu,
    Święty Wojciechu, ozdobo narodów Europy,
    Święty Wojciechu, kielichem zbawienia częstujący,
    Święty Wojciechu – Janie Chrzcicielu Gdańszczan i Prusów, Święty Wojciechu, Apostole i Męczenniku,
    Święty Wojciechu, w śmierci nieustraszony,
    Święty Wojciechu, nad śmierć mocniejszy,
    Święty Wojciechu, wierny sługo Boży,
    Święty Wojciechu, woli Bożej poddany,
    Święty Wojciechu, postrachu duchów ciemności,
    Święty Wojciechu, mężu wielkiej wiedzy i roztropności,
    Święty Wojciechu, wierny przyjacielu Bolesława Chrobrego,
    Święty Wojciechu, wierny przyjacielu i współpracowniku cesarza Ottona III w najszlachetniejszych jego zamysłach, Święty Wojciechu, mężu nieustraszony,
    Święty Wojciechu, mężu wielkiej ewangelizacji Europy,
    Święty Wojciechu, gorliwy sługo Chrystusa,
    Święty Wojciechu, wierny naśladowco Chrystusa,
    Święty Wojciechu, mężu prawdziwie Apostolski,
    Święty Wojciechu, o światło Ewangelii dla narodów zatroskany,

    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

    MÓDLMY SIĘ: Święty Wojciechu, pierwszy Apostole narodu naszego, bądź Polsce Patronem w niebie. Ty pierwsze ziarno wiary Chrystusowej rzuciłeś na niwy kraju naszego. Ty pierwsze iskierki miłości Jezusa i Matki Jego w duszach przodków naszych roznieciłeś. Uproś nam u Boga łaskę, abyśmy te najdroższe skarby niebieskie nad wszystko kochali i święcie przechowywali, aby naród nasz zawsze był sprawiedliwy i zawsze żył w wierze, abyśmy kochając Kościół święty i słuchając następców Twoich wszelkimi cnotami jaśnieli przed niebem. Przez zasługi świętego Wojciecha, Jezu Chryste, usłysz nas i za jego prośbami przybądź nam ku pomocy. AMEN.

    Więcej modlitw: http://tmoch.net/jupgrade/index.php/ulubione-modlitwy/communio-sanctorum/2072-modlitwy-przez-wstawiennictwo-sw-wojciecha.html
  • mm
    30.04.2019 21:20
    Bolesław Chrobry odradzał św. Wojciechowi wyprawę do Prusów, ale nie mógł go zatrzymać.
Dyskusja zakończona.