nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 28.04.2010 21:22

Przerwane życie

Kolega nie żyje, a ja nie mogę się z tym pogodzić. Wszystko straciło sens, mam myśli samobójcze. W klasie czuję się samotna, uczę się dobrze, koleżanki mają przede mną swoje tajemnice. Z rodzicami się często kłócę, chociaż tego nie chcę. Nastolatka

Śmierć kolegi to tajemnica. Dzieci nie powinny umierać. Ale zdarza się to, wystarczy przejść się po cmentarzach. Tego typu śmierć to szczególna tajemnica, której nigdy nie poznamy.
Śmierć należy do życia. Spotka każdego człowieka. Błąd naszej kultury polega na tym, że żyjemy tak, jakby śmierci nie było. Pamiętam, gdy byłam dziewczynką, to wciąż ktoś w rodzinie umierał- wciąż były pogrzeby, słuchałam rozmów babci, mamy. Byłam ze śmiercią oswojona. Teraz wiele dzieci kompletnie nie spotyka się ze śmiercią. Rodzice nie zabierają dzieci na pogrzeby. Katastrofa w Smoleńsku pokazała,
jak kruche może być ludzkie życie. Nikt nie zna dnia ani godziny śmierci. I nikt nie ma prawa decydować o
tym, że to ma być już koniec. To jest sprawa poza nami i trzeba ją w pokorze przyjąć. Mam w rodzinie bardzo wiele starych osób. Niektórym jest ciężko, ale starają się nie narzekać, tylko raczej kombinują, dlaczego Pan Bóg ich jeszcze trzyma na świecie i myślą, co dobrego mogą zrobić. Niektórzy z nich są ciężko chorzy i byliby zdumieni, gdyby usłyszeli, że zdrowa 14-latka nie chce życ.
Życie każdego człowieka to zadanie do wykonania. Dla każdego z nas Pan Bóg przygotował piękny plan. Nie znamy go. Mamy całkowicie wolną wolę i sami decydujemy, co ze swoim życiem zrobimy. Bogu jest najwyżej smutno, że człowiek tak mocno odrzuca różne dobra, talenty, szanse. Są ludzie, którzy nie stawiają sobie pytań o sens życia. Ty do niech nie należysz. Ty myślisz i chcesz zrozumieć. Dlatego jest Ci tak ciężko. Ale to znak, że zostałaś obdarzona rozumem, dociekliwym umysłem i teraz, na progu dorosłości musisz się pomęczyć. Bardzo powoli wszystko zacznie Ci się układać w harmonijną całość. Wielu moim uczennicom pomagały w tych dylematach powieści Musierowicz. "Tygrys i Róża", "Żaba", "Ida Sierpniowa" i wiele innych- bohaterki to Twoje rówieśniczki i problemy je przerastają. Jesteś w wieku ogromnej wrażliwości. Już nigdy nie będzie Ci tak ciężko jak teraz. Specjaliści wciąż podkreślają, że powołanie gimnazjów było bzdurą, bo w jednym miejscu zbiera się młodzież w najtrudniejszym okresie
życia. Wszyscy czujecie się niepewnie. Sądzę, że koleżanki nie mają złej woli, gdy mówią o swoich tajemnicach. Każda skupiona jest na sobie i nie ma pojęcia o empatii, czyli współodczuwaniu. Ale możliwe, że są i lekko złośliwe, bo zazdroszczą Ci ocen, zdolności, więc pokazują, jak to one radzą sobie w sprawach towarzyskich.
To była analiza. Teraz kilka rad na początek:
1. Bądź głucha i ślepa na ich zachowanie. Podchodź, pytaj, słuchaj, śmiej się. Jeśli potrafisz, to rozmawiaj z kolegami- są mniej złośliwi, a one od razu inaczej na Ciebie spojrzą.
2. Jest Ci ciężko i ja to rozumiem. Ale rozejrzyj się uważnie, bo może w szkole, może w sąsiedztwie jest ktoś, kto by Cię bardzo potrzebował. Może jest jakaś cicha koleżanka, może stara sąsiadka, może młoda mama z małymi dziećmi.
3. Pomyśl, gdzie by się w przyszłym roku szkolnym zapisać się, gdzie by działać, gdzie możesz poznać innych rówieśników, takich o zbliżonych poglądach, zdolnościach.
4. Człowiek potrzebuje podchodzić do czegoś z entuzjazmem. Pomyśl, co byś mogła robić. Podziwiam młodzież, która wchodzi w wolontariat. Wiele radości daje sport. Może całkiem blisko, w zasięgu ręki jest ktoś, komu mogłabyś życie odmienić.
5. Rodzicom trudno zrozumieć dojrzewanie własnego dziecka. Do konfliktów i nieporozumień dochodzi w najlepszych rodzinach. Takie etap rozwoju.
6. Nie tnij się, to bardzo prymitywna metoda, która się panoszy od jakiegoś czasu. Ulga jest tylko chwilowa, a potem poczucie winy tylko rośnie.
7. Gdzieś blisko lub daleko żyje chłopak, który będzie kiedyś Twoim mężem, żyją dziewczyny, które będę Twoimi przyjaciółkami. Z życia nie można rezygnować. Trzeba się z nim zmierzyć. Nikt nie dostaje krzyża ponad swoje siły.



Więcej listów:





















zadaj pytanie...

















« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..