nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021
dodane 10.08.2006 10:31

ZA GRUBA?

Mam 13 lat i boję się nowej szkoły, gdyż jestem za mała i za chuda. Nie wiem, jak się odchudzać, co robić, by być wyższą? Mam 151 cm wzrostu, a ważę 42 kg. Co robić? Mała

Wzięłam dobrą angielską książkę medyczną i przeczytałam, jakie wymiary i jaką wagę mogą mieć nastolatki, chcąc się zmieścić w normie.
Podaję dane dla 13- latki: wzrost niski- 148 cm. Średni 152 cm, a wysoki164cm.
Waga: mała-40kg, średnia 47 kg i duża 58 kg.
Sama z tego widzisz, że masz prawie średni wzrost, a wagę niską, więc nie wiem, co Ty piszesz o grubości!!!!! Nie przesadzaj! Pewnie naczytałaś się głupiutkich pism, obejrzałaś niezbyt mądre programy i teraz się martwisz, zamiast cieszyć.

Wzrostu nie da się przyspieszyć, gdyż to są sprawy genetyki. Natomiast obecny Twój wzrost o niczym nie świadczy! Są dziewczyny, które zaczynają wyrównywać wzrost później, są takie, które rosną właśnie do 13, 14 roku życia. To jak w tej chwili wyglądacie, o niczym jeszcze nie świadczy! Od 30 lat pracuję z młodzieżą i wiele takich przemian u dziewczyn i chłopaków widziałam. Pamiętam pewną Asię, której koleżanki trochę dokuczały, że taka mała, dziecinnie wyglądająca. Teraz jest studentką, wyższa od tamtych koleżanek, o przepięknej figurze. Nic nie robiła, takie tempo wzrostu miała zapisane w genach.
Porozmawiaj z mamą, jak jej dorastanie wyglądało. Jeśli oboje rodzice są bardzo niskiego wzrostu, to jest prawdopodobieństwo, że i Ty nie będziesz wysoka. Jeśli jednak oni są średniego wzrostu lub wysokiego, to Ty ich dogonisz.Dziewczyny niskiego wzrostu bywają bardzo przebojowe! Pierwszą edycję Idola wygrała dziewczyna bardzo niskiego wzrostu, która z tego zrobiła swoją zaletę.

Stare przysłowie mówi, że jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma! Przemyśl to sobie!!!!! Śmiej się, bądź wesoła, nie martw się na zapas! Twoi rówieśnicy w nowej szkole wyczują Twój lęk lub Twoją dumę. Jeśli będziesz się siebie wstydziła, oni dostrzegą w Tobie braki. Jeśli będziesz pogodna i zadowolona z siebie, oni uznają, że Ty masz być właśnie taka, jaka jesteś! Może to brzmi nieprawdziwie, ale tak jest!
Nie stosuj żadnej diety, bo to bardzo szkodzi rozwojowi organizmu! Nie stosuj głodówek, to jest szkodliwe dla wzrostu! Natomiast możesz ćwiczyć, co chcesz, ile chcesz, ale też bez przesady. Szybkie chodzenie, jazda na rowerze, pływanie, gra w piłkę- to zawsze sprzyja rozwojowi organizmu!
Pamiętaj, że nowej szkoły boją się ci za wysocy, za grubi, za chudzi, za pryszczaci. Prawie nie ma nastolatka zadowolonego ze swojego wyglądu.
Staraj się nad tym zapanować!!!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione