nasze media MGN 07/2024
dodane 10.12.2007 13:31

Kardynał Jan Chryzostom Korec

Kardynał Jan Chryzostom Korec jest biskupem słowackiej diecezji Nitra. Przez wiele lat był prześladowany. Tylko w ukryciu mógł odprawiać Msze św. W tym czasie pracował jako robotnik, a osiem lat spędził w ciężkim więzieniu.

Kochane dzieci w Polsce.

Wiem, że tak jak i u nas, na Słowacji, również i u Was, w Polsce, dzieci chodzą w czasie Adwentu na poranne roraty.
Ja też jako chłopiec chodziłem codziennie, wcześnie rano na roraty, często po śniegu, który skrzypiał pod nogami. Te ranne, adwentowe, roratnie Msze św. były dla nas, dzieci, przepiękną przygodą wiary i oddania się Panu Jezusowi. Chociaż przeżyliśmy 40 lat bardzo ostrego prześladowania wierzących, zwyczaj uczęszczania na roraty pozostał stale żywy na Słowacji.

To może być również wielką zachętą dla Was. Kiedy będziecie chodzić z rodzicami rano, jeszcze po ciemku, do kościoła, przypomnijcie sobie, że tysiące dzieci, z drugiej strony Tatr, na Słowacji, w tym samym czasie idą do świątyń pokłonić się Panu Jezusowi. Pan Jezus w Polsce i na Słowacji stale żyje i czeka na nas nie tylko w Adwencie, ale przez cały rok.

Nasze dzieci bardzo kochają Jezusa. Tysiące z nich należą do różnych dziecięcych kręgów, które realizują swój program przez cały rok. Organizują na przykład tygodnie różnych akcji miłości do Pana Jezusa. Jedna z takich akcji odbywa sę pod hasłem: „Wyłącz TV, włącz siebie”. Nie oglądają wtedy telewizji, ale spotykają się, organizują zabawy ze śpiewem i grami. Inna akcja to „Dobry uczynek roku”. Wtedy więcej pomagają rodzicom, a także starszym i chorym ludziom.

Od kilku lat dzieci na Słowacji pod opieką starszych pielgrzymują do Rajeckiej Lesnej, do Matki Bożej, co również jest związane z dobrymi uczynkami. Któregoś roku każde z kilku tysięcy dzieci przyniosło przynajmniej jeden ziemniak. W ten sposób zebrano blisko tonę ziemniaków, które potem siostry zakonne mogły rozdać biednym. W innym roku w podobny sposób zebrano ponad tonę ryżu. W ten sposób dzieci sprawiają radość Matce Bożej i Panu Jezusowi.

W okresie Bożego Narodzenia tysiące dzieci odwiedza rodziny w parafiach przynosząc im „Dobrą Nowinę” śpiewami, kolędami i modlitwą. Przy tej okazji zbierają też dary dla dzieci w Afryce. W roku 2003, podczas tej akcji, dzieci zebrały 11 milionów koron. Dzięki tym funduszom w Afryce będzie można zbudować nowe szkoły i wykopać albo odnowić studnie z wodą pitną.

Wspomnienie przedświątecznego czasu przywołuje moje dzieciństwo i moje roraty. Pamiętałem o nich w czasie Adwentu również w 1960 roku, gdy źli ludzie skazali mnie na 12 lat więzienia. Nawet w więzieniu duchowo uczestniczyłem w roratach.

Kochane dzieci w Polsce! Pan Jezus żyje ciągle u Was, w Polsce, oraz u nas, na Słowacji. Żyje w całej Europie i w świecie. Bądźmy Mu wierni i łączmy się duchowo z całym świętym Kościołem prowadzonym przez Ojca Świętego Jana Pawła II, następcę św. Piotra.

Pamiętam o Was w modlitwie! I łączę się z Wami duchowo!

Kardynał Jan Chryzostom Korec, ordynariusz diecezji nitrzańskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..