nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Franciszek Kucharczak

|

MGN 03/2009

dodane 16.02.2009 15:46

Kres czerwonego boga

Kto każe stawiać sobie pomniki za życia, tego po śmierci przeklną, a podobizny podepczą.

Zaczęli więc niby przypadkiem wychwalać świetne uzębienie kucharza. Poprosili go też, żeby się szeroko uśmiechał, licząc, że Stalin sam zapragnie poprawić swoje uzębienie. Ale stary satrapa nie lubił uśmiechniętych, gdy sam był ponury. Kucharz i tak miał szczęście, że Stalin obrzucił go tylko przekleństwami. Pewnego ranka na początku marca 1953 roku Stalin nie wyszedł ze swojego pokoju w podmoskiewskiej daczy. Najbliższa świta Stalina – Chruszczow, Beria, Mołotow i inni – zostali wezwani przez ochronę. Gdy weszli do sypialni, okazało się, że dyktator leży na podłodze. Był sparaliżowany. Gdy odzyskał przytomność, Beria zaczął całować ręce Stalina. Gdy ten znów stracił przytomność, służalec splunął i obrzucił umierającego przekleństwami.

Zarówno on, jak i pozostali mieli nadzieję, że szef umrze. Być może sami się do tego przyczynili. Wiedzieli, że inaczej mogą podzielić los poprzedników. Wieczorem Stalin zaczął umierać. Jego córka, Swietłana Alliłujewa, wspominała potem, że agonia była straszna. „Lekką śmierć Bóg daje tylko bardzo bogobojnym” – napisała. Stalin patrzył na zebranych okropnym wzrokiem, pełnym trwogi przed śmiercią. „Nagle podniósł do góry lewą rękę (tę, którą mógł ruszać) i ni to wskazał nią na górę, ni to pogroził nam wszystkim. (...) W następnej chwili jego dusza, zrobiwszy ostatni wysiłek, wyrwała się z ciała” – wspominała córka. Czy było to tak i czy rzeczywiście działo się to – jak podano – 5 marca, nie wiadomo. Prawdopodobnie Stalin zmarł wcześniej, lecz jego następcy potrzebowali czasu, żeby przygotować się do przejęcia rządów. Po gigantycznym pogrzebie nastąpił czas walki o władzę. Zdołał ją przejąć Nikita Chruszczow. On ujawnił część zbrodni Stalina, a współwinnym ogłosił Berię, którego wkrótce rozstrzelano. Osiem lat po śmierci Stalina jego ciało usunięto z mauzoleum i pochowano pod murem Kremla.

Józef Stalin (1878–1953)
Komunistyczny przywódca Związku Radzieckiego. Naprawdę nazywał się Josif Wissarionowicz Dżugaszwili. Był Gruzinem. Jako młodzieniec odbył naukę w prawosławnym seminarium duchownym. Nie przyjął jednak święceń. Zamiast tego związał się z bolszewikami. Żeby zdobyć pieniądze na działalność partii, brał udział w krwawych napadach na banki. Gdy po rewolucji 1917 roku bolszewicy zdobyli władzę w Rosji, został współpracownikiem Włodzimierza Lenina. Po śmierci wodza rewolucji przejął całą władzę w państwie. Stalin zajadle zwalczał religię. W jej miejsce, w ramach tzw. kultu jednostki, postawił sam siebie. Za jego rządów zamordowano w Związku Radzieckim około 50 milionów ludzi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione