nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Siostra Bernarda Pitak

|

MGN 06/2008

dodane 30.04.2008 13:48

Kamyki dla Maryi i Jizo

Przed kościołem w naszej parafii w Aboshi mamy grotę Matki Bożej. Koło niej zamiast trawnika leżą małe ozdobne kamyczki. Dzieci bawią się nimi układając z nich piramidy. Zastanawiałam się, jakie znaczenie ma ta zabawa.

Mieszkając w Japonii, nie można niezauważyć, szczególnie w małych górskich świątyniach, posągu Jizo. Widać go też na cmentarzach, wśród pół ryżowych, na ulicach wielkich miast, na skrzyżowaniach dróg. Jizo to sympatyczny posąg w mnisich szatach z ogoloną głową, często ubierany w dziecinne czerwone śliniaczki i fartuszki oraz czapeczki. U stóp figurki zawsze można zauważyć piramidki układane z drobnych kamieni. A więc trop był dobry. Piramidy z kamieni u stóp Matki Bożej to prezent japońskich dzieci.

Znaczenie jest jednak głębsze. Stara buddyjska zasada głosi, że swoje zasługi, dobre uczynki – nawet najmniejsze – można przekazać na konto bliźniego. Tak właśnie zrobił Jizo. Poświęcał się szczególnie biednym i dlatego stal się opiekunem błądzących grzeszników. Nie tylko za życia, ale też po śmierci. Tradycja głosi, że Jizo działa nad brzegiem rzeki piekielnej, do której dostają się po śmierci dzieci i niemowlęta rodziców wpadających w rozpacz, zamiast modlić się o lepsze życie dla zmarłych pociech.

Dzieci w intencji swoich rodziców budują nad brzegiem rzeki piramidki. W nocy jednak wszystko niszczą demony, które pozostawiają po sobie strach. Pociechy, bojąc się, płaczą. Wtedy przychodzi z pomocą dobrotliwy Jizo. Udziela schronienia w fałdach swoich szat, tuli, pociesza i uspokaja. Posąg Jizo często trzyma w ręce kamień, który ma moc spełniania życzeń.

W naszym rejonie Jizo jest zaangażowany do opiekowania się podróżującymi. Miesiąc temu zauważyłam w Aboshi przed mostem nowego Jizo, odlanego z betonu, z prośbą o bezpieczeństwo ruchu. Jako sztuczny policjant Jizo ma różne możliwości. Nawet jeżeli głupota kierowców okaże się silniejsza, Jizo chętnie będzie przewodnikiem w drodze na tamten świat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione