nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

Agata Puścikowska

|

MGN 03/2007

dodane 29.01.2007 14:32

Biskup z nosem do góry

Rozmowa z księdzem biskupem Antonim Długoszem, Kawalerem Orderu Uśmiechu

Przy takim podejściu nic dziwnego, że dzieci przyznały Księdzu Biskupowi Order Uśmiechu…
– To wielka radość i wyróżnienie. Przyznaniem orderu dzieci powiedziały mi: jesteś naszym przyjacielem. Uznały, że moja praca dla nich ma sens. Dzień pasowania na kawalera był dniem szczególnie uroczystym i wzruszającym dla mnie. Do gmachu episkopatu, gdzie order otrzymałem, przybyli moi przyjaciele. Musiałem złożyć przysięgę, pasowano mnie pąsową różą, a potem wypiłem pucharek soku z cytryny.

I nie mógł się Ksiądz nawet skrzywić…
– Ano nie, bo wtedy cała ceremonia byłaby nieważna. Uśmiechnąłem się, nawet szczerze, bo po pierwsze lubię cytryny, a po drugie lubię dzieci.

Wręczenie orderu było chwilą radości, a co jest najtrudniejsze dla uśmiechniętego „biskupa od dzieci”?
– Nigdy nie uprzedzam się do ludzi. Czasem spotykają nas przykrości, przeżywamy złe chwile. Ale nie należy się tym załamywać. Chwile bólu i cierpienia to nie klęska. Gdy ktoś przychodzi do mnie załamany, mówię mu: Jezus cierpiał, a my mamy mieć lepiej? Głowa do góry! I sam też podnoszę głowę. Głowę i nos. Bo ja nos mam długi – i dlatego jestem Długosz. Jakbym miał krótki, to może wtedy bym się smucił. Ale wtedy byłbym Krótkosz.

Order Uśmiechu
to jedyne na świecie odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci za serce, przyjaźń, dobroć i cierpliwość. Kapituła Orderu Uśmiechu dokładnie sprawdza kandydata. Kandydat musi być „czysty jak łza”. Musi być wielkim przyjacielem dzieci, musi je kochać i rozumieć, a jego praca musi być bezinteresowna. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci Kapituła wybiera laureata, którego działalność w minionym roku przyniosła dzieciom najwięcej korzyści i radości.

Uroczysta ceremonia rozpoczyna się przyrzeczeniem, że kandydat do tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu zawsze pozostanie „pogodnym i będzie radość dzieciom przynosić”. Następnie pasowany jest czerwoną różą i wypija pucharek z sokiem z cytryny. Jeśli się nie skrzywi, oficjalnie staje się Kawalerem Orderu Uśmiechu. 21 stycznia 2007 r. ten zaszczytny tytuł otrzymał biskup Antoni Długosz. Przed nim otrzymały go 843 osoby. Między innymi Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski. Jeśli chcesz wysłać wniosek lub więcej dowiedzieć się o orderze, wejdź na stronę: www.orderusmiechu.pl

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..