nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Małogościowy przewodnik po przyrodzie

|

MGN 06/2010

dodane 06.05.2010 10:21

Pogoda

Czasem ładna, czasem brzydka, ale pogoda jest codziennie. Potrafi się bardzo szybko zmieniać i ma duży wpływ na nasze życie. Dlaczego tak się dzieje?

ZJAWISKA ŚWIETLNE
Niektóre zjawiska pogodowe związane są ze światłem słonecznym. Należą do nich: tęcza, halo, brzask i zmierzch. Powstają wtedy, gdy światło napotyka na przeszkody w drodze do Ziemi. Zjawiska świetlne najczęściej są krótkotrwałe, ale bardzo widowiskowe. Kiedy światło przechodzi przez atmosferę, napotyka cząsteczki powietrza, wody, zanieczyszczeń i rozprasza się na różne barwy. Najintensywniej rozprasza się barwa niebieska, dlatego wydaje nam się, że niebo ma właśnie taki kolor.

TĘCZA
Powstaje, gdy świeci Słońce, a w powietrzu są kropelki wody. Światło załamuje się i rozszczepia w kroplach deszczu, a na niebie powstaje obraz kolorowego mostu. KOLOROWE RANKI I WIECZORY Świt to chwila, gdy Słońce wynurza się zza linii horyzontu. Gdy słońce chowa się za horyzont powstaje zmierzch. Czasem o świcie i o zmierzchu można obserwować piękne barwy powstające na skutek odbicia i rozproszenia światła w wyższych warstwach atmosfery.

WIDMO BROCKENA
To bardzo rzadkie zjawisko. Powstaje wtedy, gdy obserwator stojący na szczycie góry jest oświetlony przez nisko położone słońce, a ogromny i nieco zniekształcony cień obserwatora pada na warstwę mgły lub chmur.

HALO, TU SŁOŃCE!
Gdy wokół tarczy Słońca lub Księżyca można obserwować barwne łuki, smugi lub pierścienie, to znaczy, że pojawiło się zjawisko „halo”. Powstaje ono, gdy światło przechodzi przez cienką warstwę chmur zbudowanych z kryształków lodu. Czy wiesz? Światło słoneczne jest mieszaniną wszystkich kolorów tęczy: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego, fi oletowego.

PROGNOZOWANIE POGODY
Ma duże znaczenie dla naszego życia i wielu dziedzin gospodarki. Zjawiskami zachodzącymi w atmosferze zajmuje się meteorologia, czyli nauka o pogodzie. Natomiast prognozowaniem pogody zajmuje się synoptyka.

PUNKTY METEOROLOGICZNE
To czasem tylko kilka urządzeń zamontowanych na stałe w niedostępnym miejscu. Mierzą składniki pogody i elektronicznie przesyłają dane do ośrodków meteorologicznych.

STACJE POMIAROWE
Są duże i mają więcej urządzeń pomiarowych. Niezbędna jest w nich praca meteorologów, którzy nadzorują działanie urządzeń i prawidłowość pomiarów, i co godzinę dokonują wszystkich odczytów.

DANE Z KOSMOSU
W kosmosie krążą satelity, które fotografują Ziemię i otaczającą ją atmosferę. Meteorolodzy pozyskują stamtąd informacje. Danych dostarczają im urządzenia zainstalowane na pokładach specjalnych samolotów lub balonów.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione