Rosną na łąkach, na polach, w lasach, ale i w miastach. Kwiaty – najpiękniejsze części większości roślin.
Kwiaty niektórych roślin widać już z daleka. Inne są tak małe, że trzeba się dobrze przyjrzeć, aby je dostrzec. Przywabiają owady, zwykle obsypane już pyłkiem innych kwiatów tego samego gatunku. Dzięki owadom, w zapylonych kwiatach rozwijają się nasiona. Z nich później wyrosną nowe rośliny. Istnieją kwiaty, na przykład słonecznika, które złożone są z wielu małych pojedynczych kwiatków. Wszystkie razem zwane są kwiatostanem. Poszczególne kwiatki ułożone są bardzo ściśle jeden obok drugiego. Tworzą kwiatostany zwane koszyczkami. W książce „Jaki to kwiat” przedstawiono 50 najczęściej spotykanych w Polsce lub najbardziej interesujących gatunków roślin. Wszystkie pogrupowano według barwy kwiatów.
KWIATY BIAŁE
Grzybień biały
GRZYBIENIE BIAŁE kwitną od czerwca do września Zwane są też liliami wodnymi albo nenufarami. Ich białe kwiaty są największymi rodzimymi kwiatami.
Ogonki prawie okrągłych liści wyrastają z kłącza ukrytego w mule. Rosną w jeziorach, stawach, bagnach i w powoli płynących rzekach. Ogonki liściowe mają, zależnie od głębokości wody, nawet do trzech metrów długości.
Czy wiesz?
Pływające liście grzybieni białych są mocne i zarazem giętkie, pokryte warstwą wosku. To ochrona przed palącym słońcem i silnym falowaniem wody. Ich liście są tak duże, że żaby mogą na nich wypoczywać bez obawy zatopienia.
Jastrun właściwy
JASTRUN WŁAŚCIWY kwitnie od maja do sierpnia i osiąga wysokość 20–100 cm
Zwany jest często złocieniem właściwym lub margerytką. Bardzo szybko się rozprzestrzenia i w krótkim czasie potrafi zarosnąć całą łąkę. Jastruna właściwego można spotkać nie tylko na łąkach, ale i skrajach dróg.
Czy wiesz?
Jastrun właściwy bardzo lubi słońce, rośnie gromadami, dlatego łatwo zrobić z niego duży piękny bukiet.
...Dziękuję za wszystko w imieniu też innych" w: Obuchem w głowę czyli nasze spotkanie z Matką Teresą