nasze media Najnowszy numer MGN 02/2021

Krzysztof Błażyca

|

MGN 07-08/2011

dodane 03.06.2011 10:14

Cud w Kościele

Trwa dopinanie guzików.Światowe Dni Młodzieży w Madrycie tuż-tuż.Jednym z organizatorów tego święta radości jest międzynarodowa katolicka Wspólnota Chemin Neuf.

Gdy pierwszy raz pomagali w organizacji Światowych Dni Młodzieży, spodziewano się w Paryżu 300 tys. osób. Przyjechało ich milion dwieście tysięcy! – Już tydzień wcześniej do naszego domu pod Paryżem zjechało ponad 4 tysiące młodych – mówi siostra Anna Bieńkowska, odpowiedzialna za tegoroczny wyjazd do Madrytu.

CHRZEŚCIJANIE RAZEM
Z Polski pojedzie ze Wspólnotą ok. 550 osób. Najpierw do Guadarrama w środkowej Hiszpanii, a potem do Madrytu. – Zaprosiliśmy ojca Raniero Cantalamessę, który głosi rekolekcje samemu papieżowi – uśmiecha się siostra Ania. – Przyjedzie też ojciec Jacques Verlinde, były naukowiec, fizyk, który w młodości wyjechał do Indii i tam otarł się o magię. Dziś jest zakonnikiem i na całym świecie mówi o tym, jak Jezus go z tego uwolnił. Już od roku Wspólnota przygotowuje się na wyjazd do Madrytu. – Organizujemy rekolekcje weekendowe – mówi siostra Ania. – Byliśmy też na pielgrzymce „w drodze do Madrytu”, czyli z Poznania do Jakubowa. Szliśmy polskim szlakiem św. Jakuba. Przez osiem dni razem – katolicy i protestanci.

CHÓR MIĘDZYNARODOWY
Agnieszka Zborek kocha śpiew. Przygotowuje chórzystów, którzy będą śpiewać w Madrycie. – To będzie chór międzynarodowy – mówi. – Może śpiewać każdy, komu w sercu śpiewa – śmieje się Agnieszka. – Pierwszy raz taki chór wystąpił w Paryżu – opowiada. – Ludzie pochodzili z kilkunastu krajów. Próby trwały przez rok. I w końcu w Paryżu pod bazyliką Sacré Coeur zaśpiewało 350 osób! Policjanci mówili, że nigdy wcześniej na wzgórzu Montmartre, gdzie stoi bazylika, nie było takiej atmosfery. W tym roku w Madrycie też zaśpiewa kilkaset osób. Z Polski przygotowuje się około 20 chórzystów. Niektórzy na odległość. Dostają nuty, nagrania i uczą się. – Nie chodzi tylko o to, by zaśpiewać, ale by być z Jezusem – mówi Agnieszka. – W Madrycie zaśpiewamy piękną pieśń do Ducha Świętego po arabsku. I będzie też jedna piosenka afrykańska. Wielka próba odbędzie się w Guadarramie. A potem już Madryt.

Wspólnota Chemin Neuf
Powstała w Lyonie, we Francji, w 1973 r. Kilka osób, wraz z ojcem Laurentem Fabre, zechciało, jak pierwsi chrześcijanie, razem zamieszkać, głosić Ewangelię i działać dla jedności chrześcijan. A najważniejsze: słuchać, czego chce Jezus. Nazwali siebie Chemin Neuf, czyli Nowa Droga, bo tak nazywa się ulica w Lyonie, przy której zamieszkali. Do wspólnoty należy dziś prawie 2 tysiące osób w 22 krajach. Są w niej chrześcijańskie rodziny z dziećmi, kapłani i siostry zakonne. A więc katolicy, protestanci i prawosławni. Często mieszkają w pięknych, starych klasztorach, w których nie ma już zakonników. Wspólnota Chemin Neuf od 1997 roku pomaga w organizowaniu Światowych Dni Młodzieży. W tym roku ponad 2 tys. młodych spędzi najpierw tydzień w Guadarrama, w górach, niedaleko Ávila. Stamtąd 15 sierpnia pojadą na spotkanie z papieżem do Madrytu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione