nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Weronika Gurdek

|

MGN 01/2009

dodane 12.12.2008 11:39

Nie śpiewały – darły sie wniebogłosy

Pierwsi członkowie „Arki Noego” o zespole i o sobie

Mikołaj Pospieszalski gra w zespole Dagadana na kontrabasie i w 2 Tm 2,3 na skrzypcach   Mikołaj Pospieszalski gra w zespole Dagadana na kontrabasie i w 2 Tm 2,3 na skrzypcach
fot. WERONIKA GURDEK /Zdjęcie w kółku - Archiwum zespołu
MIKOŁAJ POSPIESZALSKI
student II roku katedry instrumentów jazzowych na Akademii Muzycznej w Krakowie: – Pewnego razu Robert Friedrich zapytał mojego tatę, a tata mnie, czy chciałbym zaśpiewać kilka piosenek z innymi dziećmi. Oczywiście zgodziłem się. Pierwsza piosenka, jaką w ogóle nagrałem z „Arką Noego”, to „Święty uśmiechnięty”. Potem zaśpiewałem też partie solowe. Śpiewałem na przykład cały utwór „Jezus ratownik” takim zachrypniętym głosem. Z tym głosem to była śmieszna historia.

„Lica” w czasie nagrań dawał nam wolną rękę, zarówno jeśli chodzi o śpiew, jak i melodie. Dlatego na przykład w piosence „Przebaczone winy” każda zwrotka ma inną melodię. „Lica” poprosił mnie, żebym dla odmiany spróbował zaśpiewać inaczej. A że wtedy słuchałem muzyki metalowej, to zaśpiewałem takim rockowym, zachrypniętym głosem. Wszystkim się spodobało. Później śpiewałem też tak na koncertach.

Pamiętam, że na pierwszym strasznie się bałem. To był duży koncert w Opocznie. Potem już nabrałem wprawy. Dziś, kiedy patrzę na ten zespół, widzę, że muzyka wciąż jest żywa, nie jest taka wygładzona. Jest w „Arce” coś porywczego. Dzieci nigdy nie śpiewają superczysto i to mi się bardzo podoba. Mimo że zespół gra prostą muzykę, to mnie wciąż zaskakuje. Co najbardziej lubiłem w „Arce”?

Po prostu – przebywać z tymi ludźmi. Zdarzało się, że jako dzieci zakochiwaliśmy się w sobie (śmiech). A dorośli? Też byli w porządku, dawali dobry przykład. „Lica”, wtedy wujek Robert, był takim naszym wychowawcą. Dbał o dyscyplinę, cały czas nam uświadamiając, jaki sens ma nasza praca.  Dla mnie „Arka” była też wielkim przeżyciem duchowym.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione