nasze media MGN 07/2024

wiara.pl/Edward Kabiesz

dodane 11.08.2011 09:23

1000 GB na jednej płycie


Naukowcy z laboratoriów GE Global Research Center opracowali technologię, dzięki której na nośniku zbliżonym do DVD można zapisać 500GB danych. To wystarczy do przechowywania wszystkich danych, które człowiek może zgromadzić w ciągu całego życia, i to w dwóch kopiach.

Taka ilość, odpowiadająca 20 płytom Blu-ray lub ponad 100 płytom DVD, wystarczy do przechowywania wszystkich danych, które człowiek może zgromadzić w ciągu całego życia, i to w dwóch kopiach.
Na płycie DVD standardowego formatu można zapisać ponad 4GB danych, jednowarstwowa płyta Blu-ray, która jeszcze kilka lat temu wydawała się szczytem osiągnięć elektroniki, mieści 25GB. Tymczasem naukowcy z laboratoriów GE Global Research Center opracowali technologię mikroholograficzną, dzięki której na nośniku zbliżonym do DVD można zapisać nawet 500GB danych.
Dzięki tej technologii mikroholograficznej możliwości archiwizacji danych – od prywatnych zdjęć czy filmów z wakacji, poprzez rejestry finansowe i poufne dane, aż po dokumentację medyczną – staną się praktycznie nieograniczone. W porównaniu z pierwszą w historii płytą Blu-ray o pojemności 100 GB, która została wprowadzona na rynek zaledwie w zeszłym roku, rozwiązanie GE jest przełomem, który w krótkiej perspektywie zmieni sposób, w jaki zapisujemy i przechowujemy informacje.

W tradycyjnej płycie DVD dane przechowywane są na cienkiej warstwie nośnej, nałożonej na płytę wykonaną z tworzywa. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwoliły zwiększyć pojemność płyty dzięki umieszczeniu nawet czterech warstw nośnych. Każda z warstw zawiera tak gęsto upakowane dane, że do ich zdekompresowania w odpowiednio krótkim czasie niezbędny jest niebieski laser.
« 1 »