nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

PAP/a

dodane 28.03.2011 13:03

W Indiach przybywa tygrysów


Z najnowszego spisu tygrysów w Indiach wynika, że wzrosła liczba osobników tego zagrożonego gatunku. Ekolodzy policzyli, że w całym kraju na wolności żyje co najmniej 1706 tych wielkich kotów, około 300 więcej niż przed czterema laty.

Minister środowiska Jairam Ramesh wyraził w poniedziałek zadowolenie z powiększania się populacji tygrysów; wezwał jednocześnie do dalszych wysiłków na rzecz ochrony tego gatunku.

Tygrysy liczono przy pomocy ukrytych kamer i testów DNA w 19 indyjskich stanach, gdzie te zwierzęta występują na wolności.

W ciągu stulecia liczba tygrysów w Indiach zmalała z około 40 tysięcy do zaledwie 1706, których doliczono się w ostatnim spisie powszechnym.

W staraniach o ocalenie malejącej światowej populacji tygrysów, która skurczyła się do zaledwie kilku tysięcy, Indie odgrywają główną rolę. Zdaniem ekspertów w ciągu 20 lat tygrysy mogą na wolności stać się gatunkiem całkowicie wymarłym. Zagraża im utrata naturalnych siedlisk, a także kłusownicy, dostarczający tygrysich specyfików cenionych w orientalnej medycynie.

Medykamenty sporządzane z tygrysów osiągają wysokie ceny i kłusownicy często za opłatą korzystają z pomocy wieśniaków, którzy z kolei wycinają dżunglę, aby pozyskać ziemię uprawną.

Tygrysie specyfiki sporządza się m.in. z wąsów, oczu i kości zwierzęcia. Tradycyjnie tygrysie skóry również mają wysoką wartość handlową na nielegalnym rynku.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione