nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP/a

dodane 02.12.2010 10:30

Mróz, powodzie, susza


Opady śniegu i mrozy na północy Europy spowodowały w środę zamknięcie lotnisk w W.Brytanii, Szkocji i Szwajcarii oraz zdezorganizowały ruch drogowy i kolejowy w kilku krajach. W Czarnogórze, Albanii i części Włoch doszło do powodzi, a na Cyprze panuje susza.

W Wielkiej Brytanii panuje najtrudniejsza od blisko 20 lat wczesna zima. Zamknięto lotnisko Gatwick w Londynie i lotnisko w Edynburgu. Śnieg spadł niemal w całym kraju, powodując opóźnienia na kolei i korki na drogach.

W Irlandii z powodu śniegów zamknięto w środę wiele szkół, a część mniejszych dróg pozostawała nieprzejezdna.

Dzięki mrozom sieć hipermarketów Tesco odnotowała na Wyspach wzrost sprzedaży whiskey i gorącej czekolady.

Temperatury w Niemczech w niektórych rejonach spadły do rekordowych minus 18 stopni Celsjusza, a obfite opady śniegu spowodowały zakłócenia w obsłudze lotów na jednym z najważniejszych lotnisk w Europie - we Frankfurcie. W Berlinie na termometrach było 12 kresek poniżej zera.

Obfite śniegi spowodowały zamknięcie wielu dróg w Hiszpanii i Portugalii. Alert śnieżny ogłoszono już we wtorek w 35 hiszpańskich prowincjach. Z uwagi na trudne warunki zamknięto kilka dróg w regionie Galicii i odwołano tam szkolne zajęcia.

We Francji śnieg zablokował część dróg, na których nocą utknęło około 10 tys. ciężarówek. Największe problemy drogowe panują w dolinie Rodanu, Burgundii, Owernii oraz Jurze. Tam temperatura spadła do 2 stopni. Anulowano 20 procent szybkich połączeń kolejowych łączących Paryż z południem kraju.

Sieć przesyłowa elektryczności RTE odnotowała rekordowe zużycie prądu; Francja zdecydowała się importować prąd z Belgii i Wielkiej Brytanii.

W Szwajcarii, gdzie śnieg padał wyjątkowo obficie, zamknięto lotnisko w Genewie. Miasto musiało zapewnić schronienie około 300 osobom, które w nocy z wtorku na środę utknęły w porcie lotniczym i na głównym dworcu kolejowym.

Zima dotarła także do stolicy Rosji Moskwy, gdzie rtęć w termometrach spadła do 20 kresek poniżej zera i gdzie listopad zwykle jest miesiącem zimnym i śnieżnym. Na Białorusi najzimniej było w nocy w obwodzie brzeskim, gdzie słupek termometru spadł do minus 30 stopni. W Mińsku zmarła z powodu mrozu jedna osoba. Na Litwie fala mrozów spowodowała na razie śmierć dwóch bezdomnych.

Na Cyprze natomiast temperatura przekracza 20 stopni, utrzymując się o pięć stopni powyżej średniej dla tej pory roku. Listopad był tam najsuchszym miesiącem od 1901 roku - praktycznie nie spadła ani jedna kropla deszczu.

We Włoszech obfite deszcze w ostatnich dniach spowodowały poważne powodzie, m.in. w L'Aquili w Abruzji. W Rzymie poziom wody w Tybrze w ciągu jednego dnia podniósł się o 110 cm. Obrona cywilna ostrzega, że nadal trzeba się tam liczyć z ulewami.

« 1 »