nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

PAP/a

dodane 17.11.2010 14:49

Hercules na służbie Polaków


Trzeci z pięciu samolotów transportowych C-130E Hercules dla Polski wylądował w Powidzu - poinformował w środę oficer prasowy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego kpt. Włodzimierz Baran.

Samolot, pilotowany przez amerykańską załogę, wylądował we wtorek na lotnisku 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Po sprawdzeniu stanu technicznego, uregulowaniu formalności związanych z odbiorem i wpisaniu do rejestru statków powietrznych, za 2-3 tygodnie samolot rozpocznie służbę w polskich Siłach Powietrznych. Otrzyma numer taktyczny 1503.

Samoloty C-130E, wyprodukowane w 1970 roku i wyremontowane w USA, Polska kupiła w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej od rządu amerykańskiego.

Pierwszy samolot z tej partii Siły Powietrzne otrzymały w lutym ubiegłego roku, drugi w kwietniu bieżącego roku. Przylot dwóch następnych jest planowany na czerwiec i grudzień 2011. Ponieważ dostawy opóźniały się z winy dokonującej remontów strony amerykańskiej, jako rozwiązanie tymczasowe Amerykanie czasowo wydzierżawili na swój koszt dwie maszyny dla polskiego wojska.

Jeden z tych samolotów uległ w lutym bieżącego roku wypadkowi w Afganistanie. Powodem były prawdopodobnie gwałtowne manewry w powietrzu i zniszczenia spowodowane nadmiernym przeciążeniem, a potem trudnym lądowaniem uszkodzonego samolotu.

Obecnie polskie wojskowe lotnictwo transportowe dysponuje trzema własnymi Herculesami i jednym wypożyczonym.

C-130 to obecnie największe samoloty transportowe polskiego wojska. Polskie załogi latały nimi do Hiszpanii, Gruzji, Iraku i Afganistanu, zrzucając skoczków i zasobniki na spadochronach, przewożąc ludzi i sprzęt potrzebny polskim F-16 na zagranicznych ćwiczeniach.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione