nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

KAI/a

dodane 04.08.2010 14:08

Papież pozdrowił ministrantów


Benedykt XVI podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie pozdrowił grupę polskich ministrantów. Przybyli oni do Rzymu w ramach pielgrzymki służby liturgicznej z całej Europy, by uczcić 50-lecie Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów (CIM).

"Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów z Polski. Szczególnie pozdrawiam ministrantów. Wiem, że w Polsce wielu młodych ludzi chętnie podejmuje liturgiczną posługę przy ołtarzu służąc wiernie Bogu i Kościołowi" - powiedział Ojciec Święty.

Na Placu św. Piotra zebrało się ponad 53 tys. ministrantów z kilkunastu krajów Europy. Papież zaapelował do nich o kontynuowanie wielkodusznej i wiernej służby Kościołowi oraz "wspomaganie swych księży w przybliżaniu Jezusa światu".

„Dopomagając waszym księżom w służbie ołtarza przyczynicie się w przybliżaniu Jezusa, w czynieniu Go bardziej obecnym w życiu dnia powszedniego, w Kościele i w każdym miejscu” – stwierdził Benedykt XVI.

Największe grupy ministrantów przybyły z krajów języka niemieckiego. Z tego względu swą główną katechezę, prezentującą postać patrona ministrantów – św. Tarcyzjusza, papież wygłosił w swym ojczystym języku.

Benedykt XVI zachęcił młodzież, by czerpała inspirację z wzoru tego świętego. „Być może nikt nie żąda dziś od nas męczeństwa, ale Jezus żąda od nas wierności w drobnych sprawach dnia powszedniego, w świadectwie Jego miłości, uczęszczając do kościoła i spotykając tak wielu przyjaciół, wraz z którymi uczymy się coraz pełniejszego Jego poznania” – stwierdził Ojciec Święty.

Figurę św. Tarcyzjusza ustawiono przed Bazyliką św. Piotra. Po poświęceniu posągu przez papieża został on przeniesiony do rzymskich katakumb św. Kaliksta. Pięciometrowa figura towarzyszyła poprzednim spotkaniom ministrantów w Szwajcarii, Luksemburgu oraz na Węgrzech.

Św. Tarcyzjusz był męczennikiem rzymskim z czasów prześladowań za cesarza Decjusza. Zginął broniąc przed poganami Najświętszego Sakramentu, który niósł pod płaszczem, prawdopodobnie po Eucharystii.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione