nasze media Najnowszy numer MGN 01/2021

PAP/p

dodane 18.06.2010 09:31

Polskie bociany w Sudanie


Po raz drugi energetycy rozpoczęli obrączkowanie bocianów. W Bielkówku pod Gdańskiem ruszyła druga edycja projektu „Energetyczni obrączkarze”, którego celem jest ochrona bociana białego. Ptaki zaobrączkowane przez pracowników ENERGI w ubiegłym roku zostały zauważone m.in. w Sudanie.

Pracownicy Grupy ENERGA od lat angażują się w ochronę polskich bocianów, które często gnieżdżą się na słupach elektroenergetycznych. Co roku pracownicy ENERGI montują i remontują kilkaset specjalnych platform pod gniazda, które niwelują zagrożenie dla tych ptaków i chronią ich pisklęta.

W rozpoczętej właśnie tegorocznej edycji projektu roku, przeszkolonych zostanie ponad 20 energetyków. W tym roku ekipa ENERGI zamierza zaobrączkować 1 500 piskląt, jednak - jak alarmują ornitolodzy - wykonanie tego planu może być trudne, gdyż z powodu chłodu i silnych opadów deszczu młodych ptaków jest w tym roku mniej.

Celem znakowania piskląt jest umożliwienie śledzenie losów bocianów po opuszczeniu gniazd na trasach ich wędrówek po Europie i Afryce. Zdobyte w ten sposób informacje pomagają w ochronie tych ptaków, pozwalają lepiej poznać zagrożenia, na które narażone są te ptaki w środowisku zmienianym przez człowieka.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione