nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

ekologia.pl

dodane 17.03.2010 10:17

Nosorożec jawajski wytropiony


Specjalnie wyszkolone psy, próbki kału i DNA – to wszystko ma pomóc naukowcom w ustaleniu wielkości populacji nosorożca jawajskiego, uznawanego za najrzadszego dużego ssaka świata.

Nosorożec jawajski (Rhinoceros sondaicus) uznawany jest za jedno z najrzadszych, a przy tym najbardziej zagrożonych zwierząt świata. Do niedawna uważano, że istnieje tylko jedna populacja zamieszkująca Jawę, która miała liczyć 30-50 zwierząt. Uznawano, że zwierzęta te w kontynentalnej części Azji południowo-wschodniej wyginęły już dawno, jednak w 1988 roku kłusownicy zabili tam jednego nosorożca. Obecnie uznaje się, że kontynentalna populacja tego gatunku liczy zaledwie 8-10 zwierząt.

Badaniami właśnie tej populacji, zamieszkującej park narodowy Cat Tien w Wietnamie, zajmuje się grupa naukowców, z którą współpracuje WWF. W badaniach bardzo pomocne są dwa psy, które przyuczono do znajdowania odchodów nosorożca. Z kału można uzyskać próbki DNA zwierzęcia pozwalające bezbłędnie zidentyfikować osobnika, a także określić jego płeć, poziom hormonów i kondycję. Jak poinformowało WWF, dzielne psy w ciągu pięciu dni pracy w terenie wytropiły siedem próbek odchodów, które są obecnie analizowane.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione