nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

www.naukawpolsce.pap.pl/k

dodane 06.01.2009 11:54

Powstanie 12 szkolnych obserwatoriów astronomicznych

Dzięki staraniom naukowców, nauczycieli, urzędników i miłośników astronomii, przy dwunastu szkołach znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego powstaną obserwatoria astronomiczne.

Będą wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz wysokiej jakości instrumenty obserwacyjne.

Przyszkolne obserwatoria powstaną przy szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach, w miejscowościach: Brodnica, Dobrzyń nad Wisłą, Golub-Dobrzyń, Inowrocław, Kruszwica, Radziejów, Strzelno, Tuchola, Unisław i Zławieś Wielka. Dwunasta lokalizacja nie jest jeszcze znana.

W każdym obserwatorium ma się znaleźć między innymi trzydziestocentymetrowy teleskop systemu Schmidta-Cassegraina, kamera CCD, sprzęt komputerowy i fotograficzny, projektor oraz elektroniczna stacja meteorologiczna. Pierwsze obserwatorium ma zostać otwarta już w przyszłym roku.

Projekt jest wspólną inicjatywą naukowców pracujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN oraz astronomów z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W jego realizacji biorą udział również pracownicy kuratorium kujawsko-pomorskiego, urzędu marszałkowskiego oraz nauczyciele z kilkunastu szkół.

Rozmieszczając stacje obserwacyjnye poza największymi miastami regionu, pomysłodawcy chcieli przede wszystkim dotrzeć do uczniów z małych miejscowości.

Natomiast o wyborze konkretnych miejscowości zadecydowała dotychczasowa aktywność nauczycieli.

Pierwsze obserwatorium ma zostać otwarta już w przyszłym roku.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione