nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

dziennik.pl/k

dodane 02.06.2008 14:00

Piłkarskie katechezy przed Euro 2012

Kościół w Polsce przygotowuje się do EURO 2012. Zacznie od młodzieży, która od przyszłego roku szkolnego na lekcjach religii będzie się uczyć kulturalnego kibicowania i tolerancji dla obcokrajowców - podaje dziennik.pl

Pomysł "piłkarskich katechez" zrodził się na majowym spotkaniu duszpasterzy sportowców z całej Polski. "Będziemy pokazywać pozytywne strony sportu, zwracać uwagę na uczciwą rywalizację, szacunek dla przeciwnika i kulturalne kibicowanie" - tłumaczy założenia programu bp Marian Florczyk, delegat episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców.

Biskup podkreśla, że bardzo istotnym elementem takich lekcji religii ma być kształtowanie tolerancji wobec innych narodów, bowiem w czasie mistrzostw będziemy gościć w Polsce wielu obcokrajowców.

"Polacy są bardzo gościnnym narodem, ale trzeba się przygotować na przyjęcie osób z różnych krajów" - tłumaczy bp Florczyk. Sportowe warsztaty duchowe obejmą praktycznie całą polską młodzież, bowiem na lekcje religii uczęszcza ponad 90 proc. młodych Polaków.

"To kapitalny pomysł" - ocenia ks. Adam Zelga, proboszcz na warszawskim Ursynowie, który prowadzi klub piłkarski dla 50 dzieci i młodzieży. Zwraca uwagę, że dzięki takiemu programowi będzie okazja do pokazania istoty sportu czy wkładu Kościoła w tworzenie idei olimpijskiej.

"Bardzo się cieszę, że Kościół włączył się w Euro 2012 poprzez specjalne katechezy, praca wychowawcza księży będzie na pewno bardzo ważnym elementem przygotowań" - podkreśla minister sportu Mirosław Drzewiecki.

"Już teraz wiadomo, że w czasie finałów zorganizujemy specjalne msze dla kibiców z zagranicy w ich narodowych językach, musimy jednak poczekać na skład piłkarskich grup" - zapowiada bp Florczyk.

W planach są także m.in. budowa sieci przystadionowych kaplic polowych czy spotkania i debaty na temat wiary.

Jak na razie polscy duszpasterze dokładnie przeanalizowali bogatą ofertę Kościołów w Austrii i Szwajcarii na rozpoczynające się za kilka dni Euro 2008.

Chcą skorzystać z tych doświadczeń. Współpracują też z duchownymi z Ukrainy, których przedstawiciel był gościem ich majowego spotkania.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 12.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 18
 • 2
  TOLA1
 • 3
  MatiN
 • 5
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2