nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

KAI/k

dodane 28.04.2008 08:55

Przy piłce od 2008 lat

Hasło "Kościół 08 - przy piłce od 2008 lat" będzie towarzyszyło piłkarzom i kibicom przed rozgrywkami Piłkarskich Mistrzostw Europy, które odbędą się w czerwcu br. w Austrii i Szwajcarii oraz w czasie ich trwania.

W przygotowaniach do Piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 08, w Austrii i Szwajcarii, aktywnie uczestniczą chrześcijanie.

„Podobnie jak cała wielka wspólnota piłkarska, poprzez ten udział będą ogarnięci pasją futbolu, będą jego ambasadorami” - powiedział ks. Michael Scharf, kapłan, oddelegowan przez Konferencję Biskupów Austriackich do towarzyszenia Euro 2008.

Dodał, że jednocześnie chrześcijanie będą „ambasadorami gościnności”.

„Piłkarskie mistrzostwa, które zostaną rozegrane w Austrii, są sprawą całego społeczeństwa” - stwierdził ks. Scharf. Dlatego i chrześcijanie w Wiedniu przyczynią się do tego, aby to święto futbolu było imprezą udaną.

Pod hasłem „Euro 2008” współpracują ze sobą katolicy, prawosławni, ewangelicy i członkowie innych Kościołów. „Pragną oni w ten sposób podkreślić ducha zespołowego, jakiego chcielibyśmy doświadczać w czasie zbliżającego się wielkiego wydarzenia sportowego, jakim będzie „Euro 2008” – zaznaczył austriacki kapłan.

14 maja arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn odprawi w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana nabożeństwo Słowa dla osób związanych z organizacją i przebiegiem mistrzostw: policjantów, strażaków, żołnierzy, służb ratunkowych i członków duszpasterstwa wypadkowego.

24 maja przygotowywane jest „święto futbolu” na terenach wiedeńskiego „Rapidu”. Tego dnia odbędą się mecze piłkarskich 16-latków, a w godzinach wieczornych księża zmierzą się z piłkarzami z mediów.

Na jednym z centralnych placów Wiednia, na którym we wrześniu ub. roku papież Benedykt XVI spotkał się z mieszkańcami Wiednia – Am Hof - 6 czerwca ustawiony zostanie „namiot pokoju”, z którego każdego dnia wychodzić będzie 300-500 „misjonarzy” do zajęć wśród kibiców.

Natomiast 8 czerwca odbędą się nabożeństwa nawiązujące w intencji rozgrywek. Będą sprawowane w kościele franciszkanów oraz w kościele św. Cyryla i Metodego. 22 czerwca młodzież katolicka, ewangelicka i muzułmańska zorganizują wspólny turniej piłki ulicznej.

Natomiast na zakończenie „Euro 2008”, a więc 28 czerwca, po nabożeństwie ekumenicznym w katedrze św. Szczepana, wokół niej odbędzie się „święto nadziei”.

W czasie całych mistrzostw opiekę duszpasterską będą sprawowali liczni księża pracujący w Austrii.

« 1 »