nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

sport.tvp.pl/k

dodane 16.04.2008 10:24

Nie chcą nieść olimpijskiego znicza

Kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc nie weźmie udziału w sztafecie olimpijskiej. Z biegu ze zniczem wycofali się także piosenkarka Reni Jusis i aktor Paweł Małaszyński.

Hołowczyc swoją decyzję motywuje tym, że idee olimpijskie są wykorzystywane do celów politycznych. Zawsze kojarzył sztafetę olimpijską z niesieniem pokoju, obecna sytuacja wskazuje według niego na to, że to wszystko się zatarło.

– Miałem nadzieję i wierzyłem w to, że igrzyska w Pekinie w jakiś sposób będą w stanie zmienić to, co się dzieje w Chinach i Tybecie. Przecież historia pokazuje, że świat dzięki takiej imprezie może zmienić się na lepsze, że mogą zostać przerwane wszelkie spory, czy wojny – przypomniał Hołowczyc.

Kierowca rajdowy podkreślił jednak, że nie chodzi tutaj o Tybetańczyków, a przede wszystkim o to, że sztafeta olimpijska straciła swoje dotychczasowe przesłanie.

– (...) Niektórzy chcą się przy ogniu olimpijskim ogrzać, ja rezygnuję z tego świadomie, ale jednocześnie jest mi bardzo przykro – dodał.

W polskiej sztafecie olimpijskiej Pekin 2008 miało pobiec pięć osób: piosenkarka Reni Jusis, aktor Paweł Małaszyński, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc oraz zwycięska para ogólnodostępnego konkursu – Magdalena Piotrowska z Warszawy i Maciej Dąbrowski z Wadowic.

Polskiej ekipie przypadł do pokonania odcinek sztafety w okolicach Kantonu, 4 czerwca 2008 roku.

« 1 »