nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

PAP/k

dodane 07.12.2007 09:24

Znaleziono skamieliny wielkiego pliozaura

Skamieliny olbrzymiego gada morskiego - pliozaura znaleźli w Arktyce norwescy naukowcy.

"Sądzimy, że mamy do czynienia z gatunkiem dotąd nieznanym." - powiedział Joern Hurum z wydziału paleontologii Uniwersytetu w Oslo.

Na skamieliny, w tym pozostałości czaszki, natrafiono podczas letnich badań w archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym, około tysiąca kilometrów od Bieguna Północnego. Svalbard jest najdalej na północ wysuniętą częścią Norwegii.

Znajdowały się one w pobliżu pozostałości pliozaura znalezionego rok wcześniej. Paleontolodzy mają nadzieję na znalezienie całego szkieletu gada, który miał prawdopodobnie ponad 10 metrów długości i ważył 10-15 ton. Na razie wydobyli tylko duże jego fragmenty.

Pliozaur, żyjący około 150 mln lat temu, kiedy Svalbard znajdował się jeszcze pod wodą, przypominał gigantyczną płetwonogą otarię - zwierzę z rodziny uchatek z rzędu drapieżnych ssaków morskich, o czterech płetwach i głowie podobnej do krokodylej.

Pliozaury czasami nazywane są "tyranozaurami mórz".

Naukowcy mają nadzieję, że latem, które jest jedyną odpowiednią porą, zrobią kolejną ekspedycję, by wydobyć pozostałości pliozaura.

Na razie naukowcy składają kawałki znaleziska niczym układankę z tysiąca elementów i zadanie to ukończą na początku przyszłego roku.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione