nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Radio Watykańskie/k

dodane 25.06.2007 08:46

1400 lecie urodzin św. Ildefonsa

Toledo obchodzi 1400-lecie urodzin św. Ildefonsa. Z tej okazji do miasta przybyły relikwie świętego, które są przechowywane w miejscowości Zamora.

Św. Ildefons urodził się w 608 r. w Toledo. Studiował m.in. w Sewilli u boku świętego Izydora. Po święceniach diakonatu wstępuje do klasztoru w Agalii. Ok. 650 r. mnisi wybierają Ildefonsa na opata klasztoru. W roku 657 i wbrew swojej woli zostaje mianowany arcybiskupem Toledo.

Zasłynął jako gorliwy pasterz i wielki czciciel Matki Bożej.

Wg miejscowej tradycji Maryja objawiła mu się wielokrotnie. Najsłynniejsze z nich miało miejsce w święto „Oczekiwania na poród”, które on sam ustanowił jako arcybiskup Toledo.

Maryja, siedząc na tronie biskupim, miała wręczyć Ildefonsowi ornat ze słowami: „Jesteś moim kapelanem i wiernym notariuszem. Przyjmij ten ornat, który posyła ci mój Syn ze skarbców niebieskich”.

Na pamiątkę tego wydarzenia Synod w Toledo ustanowił 21 stycznia święto „Zstąpienia Matki Bożej i objawienia się św. Ildefonsowi”.

Święty zmarł 23 stycznia 667 r. i został pochowany w Toledo. W obawie przed arabami jego relikwie zostały przewiezione do miasta Zamora, na północy Hiszpanii, gdzie są przechowywane do dzisiaj.

« 1 »