nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

PAP/k

dodane 08.02.2007 12:10

Chmury na Tytanie

Sonda Cassini wykonała zdjęcia ogromnej chmury na Tytanie. Naukowcy przypuszczają, że ma ona taki sam skład chemiczny jak ciecz wypełniająca jeziora na największym księżycu Saturna. O odkryciu donosi serwis internetowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W zeszłym roku sonda Cassini sfotografowała jeziora znajdujące się w okolicach północnego bieguna satelity Tytana. Niektóre z nich wyglądają na wyschnięte, a ciecz która wyparowała utworzyła najprawdopodobniej obserwowaną chmurę. Składa się ona m.in. z etanu oraz metanu i ma średnicę 2400 km.

Każda "pora roku" trwa na Tytanie siedem ziemskich lat. Naukowcy twierdzą, iż ta sama chmura może być widoczna jeszcze przez kolejne 25 lat po czym zniknie na 5 lat, by potem pojawić się znowu na kolejne 25.

Astronomowie planują w tym roku sfotografować ten obszar jeszcze 16 razy, by móc dokładnie prześledzić procesy zachodzące w chmurze.

"Wiedzieliśmy o tej chmurze, ale ostatnio zaczęła nas ona zdumiewać swoją wielkością i strukturą" - powiedział dr Christophe Sotin z francuskiego University of Nantes, pracujący obecnie w kalifornijskim NASA Jet Propulsion Laboratory. "Ten system może odgrywać kluczową rolę w procesie formowania środowiska na Tytanie i wpływać na powierzchnię tego księżyca" - dodał astronom.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione