nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

TVP

dodane 24.08.2006 09:01

Boska baszta

Prace remontowo-konserwatorskie kaplicy w Baszcie Boskiej renesansowego zamku w Krasiczynie, należącej do najcenniejszych i najpiękniejszych w Europie, są już ostatniej fazie – poinformował wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków Mariusz Czuba.

W tym wspaniałym zabytku architektury sakralnej, porównywalnym jedynie z Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu, w pełni odsłonięto już górną kondygnację ścian, ukazując bogatą gamę form zdobniczych – od kunsztownych rzeźb architektonicznych i figuralnych, przez najwyższej klasy polichromie, aż po sztukaterie wykonane przez włoskich mistrzów.

Odnowiono też cały zespół płyt nagrobnych i epitafiów, poświęconych członkom rodziny Sapiehów, ostatnich właścicieli zamku.

Wyzwaniem dla konserwatorów będzie teraz odnowienie posadzki, którą do tej pory całkowicie zasłaniały rusztowania, ustawione w kaplicy w latach powojennych. Z tego powodu posadzka znana była dotąd jedynie z fotografii i opisów.

„Po jej odsłonięciu okazało się, że mamy do czynienia z oryginalną XVII–wieczną posadzką, która stanowiła pierwotną dekorację kaplicy. Podjęliśmy już decyzję, by wszelkie prace przy jej renowacji przeprowadzić na miejscu, bez przenoszenia poszczególnych elementów” – powiedział konserwator zabytków Mariusz Czuba.

Dodał, że rozpoczęte w 2003 roku prace przy odnowie kaplicy zostaną zakończone już jesienią. Kaplica będzie ponownie konsekrowana, dzięki czemu stanie się miejscem uroczystości sakralnych.(..)

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione