Tajemnicza paproć
Henryk Przondziono / Foto Gosc

Tajemnicza paproć

Brak komentarzy: 0

pap/as

PAP

publikacja 14.05.2025 09:23

Naukowcy badają nieznany nauce gatunek paproci sprzed około 300 mln lat, której skamieniałość odkryto w środkowo-zachodniej części Portugalii.

Jak przekazał zespół portugalskich paleontologów, podczas prac badawczych, prowadzonych od 2024 r., natrafiono na nieznany nauce gatunek paproci. Naukowcy nazwali go Acitheca machadoi.

Znaleziona skamieniałość może być jednym z kilku gatunków roślin tego rodzaju, występujących przed milionami lat na obecnych terenach środkowego zachodu Portugalii. Skamieniałości odkryto w rejonie miasta Anadia, w dystrykcie Aveiro.

Według paleontologów nowoodkryty gatunek posiada cechy paproci z wymarłej rodziny Psaroniaceae z rzędu Marattiales. Jego cechą charakterystyczną są wydłużone zarodnie o niewielkich rozmiarach i wrzecionowatym kształcie.

Znaleziona skamielina paproci reprezentuje jeden z najmniejszych znalezionych i opisanych przez badaczy gatunków z rodzaju Acitheca.

Członkini zespołu badawczego Sofia Pereira dodaje, że 300 mln lat temu, na terenach obecnej Portugalii, rośliny musiały przejść proces adaptacji z klimatu wilgotnego do suchego. Paprocie musiały zaadaptować się do suchszych warunków, aby nadal korzystać z mechanizmu uwalniania zarodników, przenoszonych z wiatrem.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.