Tajemnicza paproć

pap/as

|

PAP

publikacja 14.05.2025 09:23

Naukowcy badają nieznany nauce gatunek paproci sprzed około 300 mln lat, której skamieniałość odkryto w środkowo-zachodniej części Portugalii.

Tajemnicza paproć Henryk Przondziono / Foto Gosc

Jak przekazał zespół portugalskich paleontologów, podczas prac badawczych, prowadzonych od 2024 r., natrafiono na nieznany nauce gatunek paproci. Naukowcy nazwali go Acitheca machadoi.

Znaleziona skamieniałość może być jednym z kilku gatunków roślin tego rodzaju, występujących przed milionami lat na obecnych terenach środkowego zachodu Portugalii. Skamieniałości odkryto w rejonie miasta Anadia, w dystrykcie Aveiro.

Według paleontologów nowoodkryty gatunek posiada cechy paproci z wymarłej rodziny Psaroniaceae z rzędu Marattiales. Jego cechą charakterystyczną są wydłużone zarodnie o niewielkich rozmiarach i wrzecionowatym kształcie.

Znaleziona skamielina paproci reprezentuje jeden z najmniejszych znalezionych i opisanych przez badaczy gatunków z rodzaju Acitheca.

Członkini zespołu badawczego Sofia Pereira dodaje, że 300 mln lat temu, na terenach obecnej Portugalii, rośliny musiały przejść proces adaptacji z klimatu wilgotnego do suchego. Paprocie musiały zaadaptować się do suchszych warunków, aby nadal korzystać z mechanizmu uwalniania zarodników, przenoszonych z wiatrem.