nasze media Mały Gość 5/2025

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 08.05.2025 09:38

Koniec wojny

8 maja 1945 roku zakończyła się w Europie II wojna światowa.

7, 8 czy 9 maja? 

7 maja 1945 o godz. 2:41 roku we francuskim Reims podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Byli obecni przedstawiciele Związku Radzieckiego oraz USA i Wielkiej Brytanii. Francuzów zaproszono tylko jako świadków. Gdy trwały przygotowania do ogłoszenia dnia 8 maja, dniem zwycięstwa, Józef Stalin zażądał powtórnego podpisania jej w Berlinie. Ceremonia odbyła się w byłym kasynie oficerskim szkoły saperskiej w dzielnicy Berlina Karlshorst. Tym razem stronę francuską reprezentował Gen. de Lattre de Tassigny. Zagroził on samobójstwem gdyby nie pozwolono mu także podpisać się po stronie przyjmującej kapitulację. Niemiecki  feldmarszałek Wilhelm Keitel zabawnie skomentował jego obecność, że powinien podpisać akt kapitulacji po obydwu stornach. Jednak francuskie przepychanki się opłaciły i zgodzono się na podpis także Francuzów. Z powodu zamieszania, kapitulacja wchodziła w życie o godz. 23.01, więc w Moskwie był już 9 maja i to tego dnia w państwach komunistycznych obchodzono dzień zwycięstwa, podczas gdy na zachodzie 8 maja. Francja dzięki swoim zabiegom otrzymała swoją strefę okupacyjną w Niemczech, była uważana za czwarte mocarstwo, które wygrało wojnę, a w 2005 roku sylwetka francuskiego żołnierza znalazła się na pomniku w Moskwie obok żołnierzy amerykańskiego, rosyjskiego i brytyjskiego.

Wojnę na Dalekim Wschodzie zakończyła bezwarunkowa kapitulacja Japonii 2 września 1945 r. Największy konflikt w dziejach pochłonął ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

Mimo że dla Polski koniec wojny oznaczał początek kolejnej niewoli, tym razem sowieckiej, to radość z zakończenia wojny była ogromna. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..