nasze media MGN 07/2024

pap/as

|

PAP

dodane 17.06.2024 09:36

Skraby pod ziemią

Na terenie kompleksu bunkrów dawnej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach na Mazurach odnaleziono pozostałości wyposażenia kuchni i stalowych pieców. Poszukiwania ukrytych w ziemi historycznych pamiątek mają być kontynuowane.

Dawna kwatera główna dowództwa niemieckich wojsk lądowych (OKH) jest najlepiej zachowanym ośrodkiem dowodzenia z czasów III Rzeszy na Mazurach. Niemcy w styczniu 1945 r. opuścili to miejsce bez walki i nie wysadzili bunkrów. Dlatego Mamerki stanowią unikatową atrakcję turystyczną. Nie są jednak tak popularne, jak odległa o 18 km kwatera główna Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży.

Kompleks w Mamerkach zbudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 żelbetowych schronów i ok. 250 innych obiektów. Były tam nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale też kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwaterze rezydowało 40 niemieckich generałów i 1,5 tys. żołnierzy.

O Mamerkach stało się głośno w 2016 r. gdy prowadzący muzeum dzierżawca terenu ogłosił, że mogły tam zostać ukryte "elementy Bursztynowej Komnaty", albo "inne zrabowane dzieła sztuki lub unikalne urządzenia techniki wojskowej". Sensacyjne doniesienia na ten temat pojawiły się wtedy w wielu polskich i światowych mediach, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania turystów tym miejscem.

Od tamtej pory w Mamerkach ogłaszane są kolejne poszukiwania historycznych pamiątek z II wojny światowej. Np. przed rokiem - na początku sezonu letniego - natrafiono na fragment wąskotorowych szyn, które prawdopodobnie były wykorzystywane przy budowie kompleksu bunkrów, a potem zasypane.

Informację o obecnym znalezisku przekazał w poniedziałek Bartłomiej Plebańczyk prowadzący prywatne muzeum na terenie kompleksu bunkrów w Mamerkach. W ostatnich tygodniach przy pomocy wykrywaczy metalu i łopat odnaleziono tam "składowisko wyposażenia wojskowego". Przedmioty znajdowały się na głębokości ok. jednego metra.

"Istnieją duże szanse, że pod pierwszą warstwą zidentyfikowanych przedmiotów znajdują się następne" - ocenił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..