Skraby pod ziemią
Henryk Przondziono/FotoGość

Skraby pod ziemią

Brak komentarzy: 0

pap/as

PAP

publikacja 17.06.2024 09:36

Na terenie kompleksu bunkrów dawnej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach na Mazurach odnaleziono pozostałości wyposażenia kuchni i stalowych pieców. Poszukiwania ukrytych w ziemi historycznych pamiątek mają być kontynuowane.

Dawna kwatera główna dowództwa niemieckich wojsk lądowych (OKH) jest najlepiej zachowanym ośrodkiem dowodzenia z czasów III Rzeszy na Mazurach. Niemcy w styczniu 1945 r. opuścili to miejsce bez walki i nie wysadzili bunkrów. Dlatego Mamerki stanowią unikatową atrakcję turystyczną. Nie są jednak tak popularne, jak odległa o 18 km kwatera główna Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży.

Kompleks w Mamerkach zbudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 żelbetowych schronów i ok. 250 innych obiektów. Były tam nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale też kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwaterze rezydowało 40 niemieckich generałów i 1,5 tys. żołnierzy.

O Mamerkach stało się głośno w 2016 r. gdy prowadzący muzeum dzierżawca terenu ogłosił, że mogły tam zostać ukryte "elementy Bursztynowej Komnaty", albo "inne zrabowane dzieła sztuki lub unikalne urządzenia techniki wojskowej". Sensacyjne doniesienia na ten temat pojawiły się wtedy w wielu polskich i światowych mediach, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania turystów tym miejscem.

Od tamtej pory w Mamerkach ogłaszane są kolejne poszukiwania historycznych pamiątek z II wojny światowej. Np. przed rokiem - na początku sezonu letniego - natrafiono na fragment wąskotorowych szyn, które prawdopodobnie były wykorzystywane przy budowie kompleksu bunkrów, a potem zasypane.

Informację o obecnym znalezisku przekazał w poniedziałek Bartłomiej Plebańczyk prowadzący prywatne muzeum na terenie kompleksu bunkrów w Mamerkach. W ostatnich tygodniach przy pomocy wykrywaczy metalu i łopat odnaleziono tam "składowisko wyposażenia wojskowego". Przedmioty znajdowały się na głębokości ok. jednego metra.

"Istnieją duże szanse, że pod pierwszą warstwą zidentyfikowanych przedmiotów znajdują się następne" - ocenił.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.