nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

KAI/Gabriela Szulik

dodane 10.12.2023 22:15

70 lat Apelu Jasnogórskiego

To najbardziej charakterystyczne dla Jasnej Góry nabożeństwa. Co wieczór o godz. 21 dzięki transmisjom gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą

Idea Apelu zrodziła się 8 grudnia 1953 r. w Kaplicy Matki Bożej, gdy paulini i członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego prosili Maryję o uwolnienie uwięzionego przez komunistów kard. Wyszyńskiego i za Ojczyznę.

Apel Jasnogórski od samego początku stał się szczególnym nabożeństwem. Przez wstawiennictwo Matki Najświętszej polecane są codziennie na Jasnej Górze sprawy Polaków i Polski. Ta modlitwa co wieczór gromadzi nawet kilka milionów wiernych.

Apel Jasnogórski miał różne melodie i był śpiewany w różnych wersjach. Autorem najbardziej znanej i rozpowszechnionej melodii jest ks. Stanisław Ormiński, salezjanin, który skomponował ją w 1956 r. W Kaplicy Matki Bożej znajduje się poświęcona mu pamiątkowa tablica.

Z okazji jubileuszu modlitwy apelowej Poczta Polska wprowadzi do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i apelowymi słowami: „Jestem, pamiętam, czuwam”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..