nasze media Mały Gość 06/2024
dodane 24.08.2022 20:46

Na szlaku Wisły

Czerwińsk – wojsko Jagiełły w drodze na Grunwald w 1410 roku przeprawiało się tu przez Wisłę

Najpiękniejszym zabytkiem położonego nad Wisłą Czerwińska jest XII-wieczna romańska bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny zwana Jasną Górą Czerwińską. Ludzie modlą się tu przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Modlił się też przed nim król Władysław Jagiełło w drodze na bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku. Jego wojsko w tym miejscu przeprawiało się przez Wisłę. W drodze powrotnej władca złożył w czerwińskim klasztorze hełm jako wotum wdzięczności za zwycięstwo. Wydarzenie to przypominają pikniki historyczne, na które latem można przyjechać do Czerwińska.

W tym pięknym zabytkowym miasteczku gościli także inni polscy władcy: Kazimierz Wielki, Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz czy Władysław IV, który Matce Bożej Czerwińskiej dziękował za uzdrowienie z choroby.

Warto też zajrzeć do klasztoru salezjanów. Znajduje się tam Muzeum Misyjne z pamiątkami z całego świata i muzeum poświęcone kardynałowi Augustowi Hlondowi, prymasowi Polski w latach 1926–1948. Na koniec wycieczki w centrum miasteczka można zjeść pyszne lody i bulwarami wiślanymi przejść wzdłuż Wisły. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..