nasze media MGN 05/2024

PAP/Gabriela Szulik

dodane 12.08.2022 17:10

Noc Perseidów

O której i gdzie najlżej oglądać „spadające gwiazdy”?

Nocy można zobaczyć nawet 100 „spadających gwiazd” w ciągu godziny. To niesamowite zjawisko potrwa aż do świtu 13 sierpnia. Latem aktywne są roje meteorów. Nazwa najbardziej intensywnych – Perseidów – wywodzi się z gwiazdozbioru Perseusza.

Perseidy spadają grupami po kilka lub kilkanaście meteorów w czasie kilku minut, szczególnie aktywne są od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najwięcej można ich dojrzeć w nocy z 12 na 13 sierpnia. Czas ten zwany jest potocznie nocami spadających gwiazd.

Perseidy najlepiej widoczne są podczas bezchmurnej nocy. Niewielkie zachmurzenie ograniczy liczbę zjawisk. Meteory najlepiej obserwować z dala od sztucznego światła. Do obserwacji nie potrzeba lornetki ani teleskopu. W tym roku nawet Księżyc nie będzie przeszkadzać w obserwacjach Perseidów, bo naturalny satelita Ziemi będzie w okolicach nowiu.

W obserwatorium astronomicznym w Piwnicach koło Torunia zorganizowano Piknik Spadających Gwiazd.

Meteory można też oglądać na ekranach komputerów lub smartfonów. Na taką transmisję od godz. 21 zaprasza m.in. Centrum Nauki Kopernik.

„Spadająca gwiazda” to meteor. Jego źródłem jest skalna drobina (meteoroid), która wpadła w ziemską atmosferę i w trakcie przelotu przez nią wytworzyła świecący ślad, który można dostrzec. Zdecydowana większość meteoroidów ulega zniszczeniu w atmosferze i nie docierają do powierzchni Ziemi. Jeśli jednak skała była na tyle duża, że przetrwała ten lot, to po upadku na powierzchnię nazywana jest meteorytem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..