nasze media MGN 05/2024

Gabriela Szulik

dodane 05.07.2021 08:07

Zaproszenie do Rabki

Po raz ósmy w uzdrowisku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Temat przewodni tegorocznego festiwalu to „korzenie”. Korzenie biologiczne (Tomasz Samojlik „Jak głęboko sięgają korzenie Puszczy Białowieskiej”), korzenie rodzinne (Małgorzata Swędrowska „Moja babcia, mój dziadek”) korzenie kulturowe (rozmowa z Justyną Bednarek i Marianną Oklejak „Maryjki”), korzenie naszych współobywateli: Łemków (spotkanie z Martą Graban-Butryn), Romów (spotkanie z Małgorzatą Mirgą – Tas) i Żydów (spotkanie z Miriam Synger) a nawet korzenie współczesnej fantastyki (Marta Kisiel „Małe Licho i Wielcy Wieszczowie”), korzenie literatury światowej (wystawa na podstawie książki „Bookface” Tomasza Brody).

Będzie również poruszona kwestia ludzi „przesadzonych”, których konieczność, albo własny wybór wyrwały z rodzinnej ziemi i zmusiły do zapuszczenia korzeni w nowym miejscu. Nie zabraknie też tematu zbuntowanych przeciw całemu światu, a więc i korzeniom (spotkanie z Agnieszką Wolny-Hamkało „Nikt nas nie upomni”).

Jednym słowem RABKA FETIVAL to

- 25 spotkań autorskich

- 1 konferencja dla dorosłych

- 4 wystawy

- 4 gry miejskie w Parku Zdrojowym

- plenerowy „escape room”.

A podczas codziennych tradycyjnych już „czytań na dobranoc” w rabczańskim amfiteatrze, będziemy można posłuchać: Anny Cieślak, Jerzego Stuhra, Magdaleny Walach, Witolda Vargasa z polsko-boliwijską grupą aktorską „Entre dos Aguas un Teatro”.

Dla rodziców, bibliotekarzy i nauczycieli 9 lipca przed południem odbędzie się cykl dwunastu, dwudziestominutowych, eksperckich prezentacji, dotyczących rozwijania czytelnictwa i kreatywności dzieci. Wśród zaproszonych: Adam Bartosz, Anna Czabanowska-Wróbel, Grzegorz Leszczyński, Waldemar Łazuga, Dorota Majerczyk, Tomasz Majkowski i Bożena Szroeder. Spotkanie dla dorosłych odbędzie się „na żywo” w nowoczesnych, przeznaczonych dla 200 osób pomieszczeniach Teatru Lalek „Rabcio”. Prowadzona będzie także transmisja internetowa.

Dokładny program festiwalu:

https://www.rabkafestival.pl/program/

Festiwal organizowany jest w formule hybrydowej. Duże spotkania autorskie odbędą się na wolnym powietrzu, w ogromnym rabczańskim amfiteatrze, z transmisją internetową. Te bardziej kameralne – wyłącznie w Internecie. Gry miejskie, wystawy plenerowe  i plenerowy „escape room” – w Parku Zdrojowym. Spotkanie dla dorosłych – w teatrze.

Festiwal organizowany jest przez Agencję Promocyjną OKO, dzięki dofinasowaniu ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wstęp na wszystkie festiwalowe spotkania jest wolny.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..