nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020
dodane 22.01.2020 09:12

Najpopularniejszy napój świata

Do Polski przybył po wielkim zwycięstwie.

Na zdjęciu widzimy suszone na słońcu ziarna w Jemenie. Jemen jest ojczyzną kawy Arabica. Jest to państwo leżące na południu Półwyspu Arabskiego. To stąd pochodzi jedna z najpopularniejszych odmian kawy, Arabica. Drugą jest Robusta z Konga. Kawa rozprzestrzeniła się na cały świat prawdopodobnie z Etiopii. Ziarna po zbiorze są palone. Do przyrządzenia napoju, trzeba je zmielić. Dziś produkcja kawy w Jemenie jest ważną gałęzią gospodarki, ale dużą konkurencją są uprawy w Etiopii czy Brazylii. 

W Polsce kawa rozprzestrzeniła się po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, gdzie od Turków zdobyto duże zapasy ziaren. Jedną z pierwszych kawiarni w Wiedniu gdzie podawano kawę z cukrem i mlekiem założył były żołnierz polskiego króla Jerzy Franciszek Kulczycki. Do początku XX wieku największym producentem kawy była Brazylia, gdzie pierwsze plantacje pojawiły się dzięku wykradzeniu przez Portugalczyków sadzonek z francuskiej Gujany.

Dziś kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie a rocznie wypija się 400 miliardów filiżanek tego czarnego napoju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione