nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023
dodane 22.01.2020 09:12

Najpopularniejszy napój świata

Do Polski przybył po wielkim zwycięstwie.

Na zdjęciu widzimy suszone na słońcu ziarna w Jemenie. Jemen jest ojczyzną kawy Arabica. Jest to państwo leżące na południu Półwyspu Arabskiego. To stąd pochodzi jedna z najpopularniejszych odmian kawy, Arabica. Drugą jest Robusta z Konga. Kawa rozprzestrzeniła się na cały świat prawdopodobnie z Etiopii. Ziarna po zbiorze są palone. Do przyrządzenia napoju, trzeba je zmielić. Dziś produkcja kawy w Jemenie jest ważną gałęzią gospodarki, ale dużą konkurencją są uprawy w Etiopii czy Brazylii. 

W Polsce kawa rozprzestrzeniła się po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, gdzie od Turków zdobyto duże zapasy ziaren. Jedną z pierwszych kawiarni w Wiedniu gdzie podawano kawę z cukrem i mlekiem założył były żołnierz polskiego króla Jerzy Franciszek Kulczycki. Do początku XX wieku największym producentem kawy była Brazylia, gdzie pierwsze plantacje pojawiły się dzięku wykradzeniu przez Portugalczyków sadzonek z francuskiej Gujany.

Dziś kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie a rocznie wypija się 400 miliardów filiżanek tego czarnego napoju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..