nasze media Najnowszy numer MGN 07/2019

Joanna Juroszek

|

MGN 04/2019

dodane 15.04.2019 11:13

Mamy zdjęcia Jezusa

Jak wyglądał Jezus tuż po swojej śmierci, a jak w chwili zmartwychwstania? Jaką miał grupę krwi? Jaki był wysoki?

800 kilometrów na południe od Turynu leży Manoppello, niewielkie miasto, które przechowuje kolejną drogocenną relikwię – Chustę świętej Weroniki, zwaną też Chustą z Manoppello. Na płótnie widać człowieka z długimi włosami i potarganą brodą.

Mamy zdjęcia Jezusa   Chusta z Manopello. Tak Jezus wyglądał w chwili zmartwychwstania Wikimedia

Nie jest piękny. Twarz jest zmieniona. Mężczyzna ma opuchnięty policzek i złamany nos. Jednak do wizerunku Jezusa z całunu pasuje idealnie. Zgadzają się układ oczu, nosa, ust, ślady ran. Te dwa płótna rozróżnia jednak jedna ważna rzecz. Rany widoczne na Całunie Turyńskim są świeże i krwawiące, a oczy – zgodnie ze starożytnym zwyczajem grzebania – przykryte monetami. Na drugim wizerunku, Chuście z Manoppello, rany są już zabliźnione a oczy… otwarte.

Całun pokazuje Jezusa tuż po jego śmierci, Chusta z Manopello – w chwili Jego zmartwychwstania.

Ujrzał i uwierzył

Chusta znajduje się w szklanym relikwiarzu, dzięki temu można ją oglądać z dwóch stron. Co ciekawe, każdy widzi ją nieco inaczej. Na to, co się widzi, wpływa między innymi światło. Jeśli jest zbyt mocne – obraz znika całkowicie (!).

Na chuście nie ma żadnego śladu farb, wizerunek nie jest też nadrukiem. Chusta przechowywana w Manoppello wykonana została z bisioru. To materiał cienki jak pajęczyna, który przepuszcza światło i w zależności od niego zmienia kolory. Bisior nie rozpuszcza się w wodzie i do dziś jest najdroższym materiałem świata, na którym nic nie da się namalować.

Mamy zdjęcia Jezusa   Kiedy te dwa wizerunki nałożymy na siebie, okazuje się, że przedstawiają one twarz jednego mężczyzny Br. Benno Maria Kehl OFM / CC 3.0

Wszystko wskazuje na to, że Całun Turyński i Chusta z Manoppello to płótna pogrzebowe Jezusa. Ujrzeli je święci Piotr i Jan, wchodząc do grobu, w którym złożono ciało Jezusa (J 20,6-9). Ujrzeli i uwierzyli. W zmartwychwstanie.

Korzystałam z książki „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych” Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 09.06.2019
  łączna liczba komentarzy: 27
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 29.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 34
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 10.06.2019
  łączna liczba komentarzy: 111

Najwyżej docenione