nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP / Gabriela Szulik

dodane 28.05.2018 10:45

Święto obwarzanka

Po raz pierwszy przysmak wytwarzany w Krakowie od setek lat, miał swój dzień.

Obwarzanek, choć sprzedawany w wielu miastach Polski, jest niewątpliwym symbolem Krakowa. Mistrzowie wypieków tradycyjnego obwarzanka spod Wawelu, nie tylko prezentowali swoje wyroby w różnych wariantach ale również uczyli ich wytwarzania. Starsze dzieci uczyły się wypiekać obwarzanki a maluchy formowały je z ciastoliny.

W sobotę i niedzielę, 25 i 26 maja, można było próbować tego pieczywa, przede wszystkim na placu Szczepańskim i na krakowskich Plantach. A niektóre krakowskie restauracje proponowały w te dni śniadanie z obwarzankiem w roli głównej. „Chcemy pokazać, jak może być wykorzystany, nie tylko jako przysmak zjedzony na szybko w drodze do pracy lub szkoły, ale też jako ważny składnik kuchni domowej" - powiedział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Data święta, 26 maja, nie jest przypadkowa, bo tego dnia w 1496 roku Jan Olbracht wydał przywilej, na mocy którego obwarzanki mogli piec i sprzedawać tylko piekarze krakowscy.

Każdego dnia na terenie Krakowa w charakterystycznych przeszklonych wózkach sprzedawanych jest ponad 100 tysięcy obwarzanków spiralnie zwiniętych z dwóch lub trzech cienkich wałków ciasta ręcznie formowanych w kółko.

Od 2010 r. obwarzanek krakowski wpisany jest na listę produktów Unii Europejskiej objętych „chronionym oznaczeniem geograficznym”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione